
Proces zrzucania zbędnych kilogramów to zazwyczaj długi i trudny okres. Miesiące pełne wyrzeczeń, odmawiania sobie drobnych przyjemności czy pilnowanie spożytych kalorii - nic przyjemnego. Osoby, które chociaż raz walczyły o piękną sylwetkę wiedzą, jak bardzo cieszą utracone kilogramy. Czy jest sposób, aby przyspieszyć cały proces? Jak schudnąć 5 kilogramów w zaledwie tydzień? Podpowiadamy!
Utrata masy ciała
Najważniejszą zasadą, o której należy pamiętać chcąc schudnąć jest to, że odchudzanie to indywidualna kwestia każdego organizmu. W zależności od predyspozycji, uwarunkowań genetycznych, kondycji hormonalnej czy pracy wątroby osiągnięte rezultaty mogą się od siebie bardzo różnić. Nie należy się więc załamywać jeśli pierwsze efekty nie będą spektakularne. Jeśli chcemy mieć pewność, że osiągniemy swoją upragniona wagę w krótkim czasie, warto uprzednio zrobić badania krwi i skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem. Świadomość funkcjonowania organizmu jest bardzo ważna w procesie odchudzania.
Woda to podstawa
Niezwykle ważnym, chociaż często zapominanym, elementem każdego dnia powinna być woda mineralna. Człowiek powinien wypijać od 2 do nawet 4 litrów wody, w zależności od masy ciała i trybu życia. Warto wybierać wody źródlane z dużą ilością minerałów i składników odżywczych. Woda gazowana nie do końca jest polecana przez specjalistów. Zawarte w niej pęcherzyki powietrza często rozpychają wątrobę, wypełniając ją powietrzem. Szklanka wody powinna stanowić preludium do pierwszego posiłku. Można wzbogacić jej smak o plaster cytryny czy łyżeczkę miodu. Letni napój warto wypić od razu po przebudzeniu, aby aktywować perystaltykę jelit i przyspieszyć metabolizm. W ciągu dnia woda powinna być głównym źródłem nawodnienia. Jeśli wypijemy wodę tuż przed posiłkiem, automatycznie oszukamy organizm w kwestii najedzenia - wypełnimy jamy żołądka woda, dzięki czemu dostarczymy mniej pożywienia.
Koniec z cukrem
Czekoladki, żelki, cukierki, a nawet owoce. To wszystko jest bogate przede wszystkim w cukry proste, które automatycznie odkładają się w tkance tłuszczowej. Chcąc pozbyć się wałeczków na brzuchu należy kategorycznie odstawić wszelkie słodycze i słodzone napoje. Jeśli chcemy jeść owoce, powinniśmy robić to maksymalnie do godziny 16, aby mieć możliwość spalić zawarte w nich cukry proste.

Zero przekąsek
Niestety, chcąc zrzucić kilogramy nie możemy pozwolić sobie na podjadanie między posiłkami czy przegryzanie słonych przekąsek do wieczornego maratonu filmowego. Do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebna jest regeneracja. Żołądek oraz jelita muszą mieć możliwość przetrawienia wszystkiego co zostało do nich dostarczone. Warto więc skupić się na głównych posiłkach - zachować między nimi odstęp około 2-3 godzin i postarać się w tym czasie nie podjadać.
Jeśli jednak nie możemy się powstrzymać, warto sięgać po orzechy czy suszone owoce zamiast chipsów lub słonych paluszków.
Zbilansowane posiłki
Nie bez znaczenia jest także to co znajduje się na talerzu. Porcje powinny być bogate w warzywa (szczególnie surowe, aby zachować jak najwięcej witamin i minerałów), białka (chude mięsa, jajka, warzywa strączkowe) oraz kasze lub brązowy ryż. Porcje powinny być sycące, jednak nie powinny powodować uczucia przejedzenia. Warto usystematyzować pory posiłków. Najlepiej aby było ich około 5-6, w stałych porach dnia. Wprowadzona rutyna usprawni funkcjonowanie organizmu i przyspieszy procesy trawienne.
Aktywność fizyczna
"Sport to zdrowie!" - tak głosi słynne przysłowie. I to prawda! Regularna aktywność fizyczna pozwala na wzmocnienie mięśni, układu oddechowego, ustabilizowanie ciśnienia krwi czy procesów metabolicznych. Ponadto to świetny spalacz tkanki tłuszczowej. Aby osiągnąć efekty w krótkim czasie polecane są szczególnie ćwiczenia aerobowe. Warto poświęcić przynajmniej godzinę dziennie na jakąkolwiek aktywność fizyczną - spacer, jazda na rowerze, bieganie, pływanie.Dieta w połączeniu z aktywnością fizyczną to gwarantowany przepis na sukces.

Czas na regenerację
Do prawidłowego funkcjonowania organizmu nie tylko potrzebna jest zbilansowana dieta czy aktywność fizyczna. Równie ważny jest czas na regenerację. To ile śpimy również ma znaczenie w procesie zrzucania kilogramów. Osoba pracująca fizycznie powinna spać minimalnie 8 godzin w ciągu doby, aby zapewnić sobie prawidłowy wypoczynek.
Brak stresu
Jak powszechnie wiadomo, stres to jedno z głównych źródeł gromadzonych kilogramów. Zajadanie zmartwień to bardzo częsty problem. Dodatkowo wydzielanie się hormonu stresu blokuje wydzielanie się endorfin (hormonu szczęścia), które pozytywnie wpływają na procesy trawienne, metabolizm czy wchłanianie witamin i minerałów z pożywienia. Dlatego tak ważne jest, aby w trakcie diety mieć dobre nastawienie i starać się, o ile to możliwe, omijać stresujące sytuację.