20 października 2020 roku, z powodu ciężkiej niewydolności oddechowej spowodowanej wirusem COVID-19, zmarł jeden z najpopularniejszych Polskich aktorów - Dariusz Gnatowski.

Nie żyje znany Polski aktor. Miał 59 lat.

Dariusz Gnatowski urodził się 24 maja 1961 roku w Rudzie Śląskiej. Jego aktorska kariera rozpoczęła się już w 1985 roku, kiedy to ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Niedługo po tym zadebiutował w Teatrze Telewizji w roli Pyzo w adaptacji powieści Witolda Gombrowicza “Ferdydurke”. Spektakl ten wyreżyserował Maciej Wojtyszko. Po Teatrze Telewizji jego kariera nabrała rozpędu. Jego ogromny talent doceniony został przez Teatr Stu, z którym współpracował przez całą swoją karierę aktorską. Związany był również z Teatrem Ludowym w krakowskiej Nowej Hucie.

Na małym ekranie zadebiutował w 1988 roku, jednak największą popularność zyskał w roku 1999, w którym to na ekran telewizorów gościć zaczął serial “Świat według kiepskich”. Wcielając się w postać Arnolda Boczka zyskał sympatię milionów widzów, a jego zabawne powiedzenia stały się pewnego rodzaju symbolem. Obok Ferdynanda Kiepskiego ( granego przez Andrzeja Grabowskiego) Arnold Boczek był najbardziej lubianą postacią z serialu. Jego nienachalny styl bycia, poczucie humoru i urocza naiwność porwały serca telewidzów. Wspaniała gra Dariusza Gnatowskiego oraz pozostałych fantastycznych aktorów pozwoliła na kontynuowanie serialu przez przeszło 570 odcinków! Serial bazujący na prostym i prześmiewczym humorze, przez lata pozwalał na nietuzinkową rozrywkę.

Twórczość Dariusza Gnatowskiego została parokrotnie doceniona. Na jego koncie znalazły się trzy niezwykle prestiżowe wyróżnienia - Srebrny Krzyż Zasług (2005 rok), Brązowy medal ,,Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2016 rok), Odznaka “Honoris Gratia” (2016 rok).

Aktor wielokrotnie działał społecznie np. na rzecz osób dotkniętych cukrzycą. Sam zmagał się z cukrzycą typu drugiego. W 2002 roku napisał książkę o diecie bez wyrzeczeń, w której to promował aktywny i zdrowy styl życia. W 2013 roku założył Fundację zajmującą się wspieraniem diabetyków. Dodatkowo w 2015 roku wyreżyserował oraz podjął się odegrania głównej roli w spektaklu “słodki drań” opowiadającym o losach osób chorych na cukrzycę.

Śmierć Dariusza Gnatowskiego wstrząsnęła zarówno światem artystycznym jak i funami aktora. Od razu po informacji dotyczącej jego odejścia wylała się fala kondolencji oraz wspomnień. Widzowie przytaczali najpopularniejsze teksty aktora. Nikt nie ukrywał trudnych emocji związanych z jego śmiercią.

Media społecznościowe przepełnione były wyznaniami bliskich, znajomych z teatru lub telewizji, pożegnaniami i wzruszającymi anegdotami, które w piękny sposób opisywały Gnatowskiego. Wspólne zdjęcia zagościły na profilach żałobników.

Początkowo nikt nie mógł uwierzyć w rzetelność informacji o śmierci aktora. Niestety szpital w którym artysta zmarł potwierdził tę smutną nowinę - “Aktor trafił dziś do szpitala w bardzo ciężkim stanie. Mimo długiej reanimacji i wysiłków lekarzy nie udało się go uratować” potwierdziła wicedyrektor Szpitala Specjalistycznego. W związku z panującą epidemią COVID-19 tuż przed śmiercią wykonano Dariuszowi Gnatowskiemu testy, które już po zgonie dały wynik pozytywny.

Dariusz Gnatowski pozostawił po sobie żonę Annę Wach oraz córkę Julię, z którymi mieszkał w okolicy Wieliczki.

Aktor po śmierci pozostawił po sobie nie tylko smutek, ale również setki ról - teatralnych, serialowych, filmowych, dubbingowych - które z pewnością będą przypominały o niezwykłym talencie artysty.