
Kobiety marzą o mężczyznach, którzy zapewnią im poczucie stabilizacji, bezpieczeństwa i miłości. Jednak wśród skrywanych marzeń o męskich ideałach, znajdą swoje miejsce także te bardziej romantyczne i szalone. Miłość jak z filmu? Romantyczne wyznanie miłości? A może niespodziewane zwroty akcji? Niestety często rzeczywistość odbiega od marzeń.

Archetyp twardziela
Już od zamierzchłych czasów mężczyźni przedstawiani było jako niepokonani przywódcy stada, których największym romantycznym gestem było przyniesienie upolowanej zwierzyny. Twardziele, którzy nie okazują swoich uczuć w ich mniemaniu to właśnie symbol prawdziwego męstwa. Miało to również związek z mniejszą świadomością kobiet a propos swoich praw czy pragnień. W dzisiejszych czasach bycie prawdziwym mężczyzną spotyka się z nie zawsze przychylnymi komentarzami świadomych kobiet. Potrzeba miłości, uznania czy romantycznych gestów to częste pragnienia pań.
Pragnienia ukształtowane przez filmy
Już od najmłodszych lat, w bajkach, zauważyć można relacje między księżniczką a księciem na białym koniu. Później podobne zachowania dostrzec możemy w komediach romantycznych, w których niespodziewane zwroty akcji, namiętne pocałunki czy kreatywne i romantyczne wyznania miłości przyprawiają płeć piękną o gęsią skórkę. Filmy czy seriale często poruszają nutkę wrażliwości, która przypomina o ukrytych pragnieniach i zapomnianych marzeniach o miłości jak z bajki. Stąd często biorą się również różnice w światopoglądach kobiety i mężczyzny.

Uwarunkowania genetyczne i wychowawcze
To w jaki sposób wyrażamy emocje i czy w ogóle potrafimy się do nich przyznać jest bardzo często uwarunkowane na podstawie genów jakie otrzymaliśmy od naszych przodków. Jeśli nasza rodzina jest zamknięta, mało emocjonalna i raczej nieskora do okazywania uczuć, możemy być niemal pewni że również odziedziczymy te cechy. Tak samo ważne jest wychowanie jakie wyniesiemy z domu. Jeśli nasi rodzice już od najmłodszych lat uczą nas wyznawania uczuć i rozmawiania o emocjach, z pewnością będzie to miało swoje odbicie w dorosłym życiu i relacjach z drugim człowiekiem.
Często można zauważyć, że to chłopcy mają większy problem ze swoją emocjonalnością niż dziewczynki. Wynikać to może chociażby z zabaw, jakie miały miejsce w dzieciństwie. Zauważyć można, że większość dziewczynek bawi się lalkami, opiekuje się misiami, tuli pluszaki czy czyta książeczki. Chłopcy natomiast wolą zabawy w rozwalanie wież, wojnę na patyki czy wyścigi aut.
Strach?
Czy w takim razie można mówić o tym, że mężczyźni boją się okazywania uczuć? Oczywiście, że tak. Zapewne większość z nich słyszała znane teksty, że "chłopaki nie płaczą" czy "facet od siedmiu boleści". Często okazywanie uczuć kojarzy się ze słabością, z pozbyciem się męstwa czy utraty wypracowanej pozycji. Nic bardziej mylnego. Kobiety zgodnie przyznają, że jedna z najbardziej cenionych cech wśród mężczyzn jest umiejętność wyrażania własnych uczuć, a Łzy są bardzo męskie. Otwarcie na relacje z drugim człowiekiem i pokazanie swoich emocji to klucz do uniknięcia niepotrzebych kłótni czy rozczarowań w związku z drugą osobą. O wiele bardziej pociągający są mężczyźni ze łzami w oczach, niż wypruci z uczuć macho.

Presja kolegów
Uznanie i akceptacja społeczna są niezwykle ważne zarówno dla płci pięknej jak i przeciwnej. Odnalezienie się w społeczeństwie i bycie w określonej grupie nadaje statusu społecznego. Dlatego tak ciężko jest zrobić coś niepasującego do reszty członków, wyłamać się z ustalonych schematów. Jeśli grupa ta nie szczyci się uczuciowością i emocjonalnością, ciężko będzie otworzyć się przed nimi i pokazać swoje prawdziwe oblicze. Strach przed odrzuceniem czy wyśmianiem jest często silniejszy, od odczuwanego smutku lub złości. Takie zachowanie można z pewnością nazwać presją kolegów. Hamowanie własnych odczuć jest częstym zjawiskiem wśród grup rówieśników.
Rzeczywistość a film
Marzenia o spontanicznych pocałunkach, szalonych wyprawach czy romantycznych wyznaniach miłości to coś o czym marzy większość kobiet. Trzeba jednak pamiętać, że to co dzieje się w filmie nie jest prawdziwe, a wszystkie sytuacje są zaaranżowane. Często prawdziwe życie weryfikuje nasze plany oraz oczekiwania, a wymarzone sytuację zamieniają się w pasmo porażek. Nie warto jednak się zniechęcać. Należy postarać się zauważać piękno, nawet w tych nieidealnych chwilach. Tylko w ten sposób nauczymy się doceniać to co mamy i jak wygląda nasze życie.