Jak dbać o środowisko? Kilka prostych trików, dzięki którym możesz uratować świat!

Bycie eko to nie tylko trend i moda, to przede wszystkim styl życia którego podjąć się powinien każdy z nas. Troska o naszą planetę to poważna sprawa, a to czy o nią dbamy powinno być obowiązkiem każdego człowieka na całym świecie.

Wzrost produkcji plastiku, brak segregacji śmieci, coraz mniej dostępnej wody, rozpylane w powietrzu chemikalia to tylko niektóre problemy z jakimi boryka się nasza planeta.

Każdy z nas, w swoim domu, może ją ratować zmieniając codziennie przyzywczajenia. Oto kilka prostych zasad, których należy przestrzegać chcąc być bohaterem i uratować świat!

Nie marnuj wody

Pomyślałeś kiedyś ile wody marnujesz w ciągu dnia? Czy każde odkręcenie kranu jest świadome i naprawdę potrzebne? Warto się nad tym zastanowić i wprowadzić kilka zmian w codziennych obowiązkach.

Mycie zębów

Podczas jednego mycia zębów marnujemy około 3 litrów wody. Poprawna higiena zębów obejmuje co najmniej dwa mycia dziennie co daje już 6 litrów. Jeśli w gospodarstwie domowym mieszka więcej niż jedną osoba, litry należy pomnożyć o ilość mieszkańców. Chcąc dbać o środowisko dobrym rozwiązaniem jest wydzielanie potrzebnej do płukania zębów wody, odlewając ja do szklanki bądź kubka. Niedopuszczalne jest, aby przez cały czas mycia zębów kran był odkręcony, a woda lała się bezpotrzebnie. Jeśli nie odpowiada nam pomysł z wydzielaniem wody, powinniśmy używać jej jedynie w wymagających tego procesu sytuacjach - przed myciem i po.

Prysznic

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla planety jest korzystanie z prysznica zamiast wanny. Nie należy jednak lać wodę przez cały czas mycia. Powinno się ją odkręcać jedynie, by zmoczyć ciało lub opłukać z mydła. Jeśli jednak wybierzemy kąpiel, warto wykorzystać pozostałą wodę na przykład do podlania ogródka. Warto jednak pamiętać, aby używać naturalnych kosmetyków. Chemia zawarta w szamponie czy mydle może zniszczyć rośliny.

Mniej plastiku

Jak dbać o środowisko? Kilka prostych trików, dzięki którym możesz uratować świat!

Produkcja plastiku w ostatnich latach wzrosła o niemal 80%. Pomimo coraz większej świadomości na temat jego szkodliwości, producenci wciąż nie zmieniają opakowań na bardziej ekologiczne. Należy pamiętać, że wykorzystany plastik powinien znaleźć się w odpowiednim koszu na śmieci, aby podczas segregacji można było przeprowadzić recykling.

Filtry butelkowe

Chcąc wyeliminować plastik ze swojego życia, warto zacząć od najprostszych rzeczy takich jak butelka wody mineralnej. Na rynku coraz więcej dostępnych jest butelek szklanych bądź plastikowych z filtrem, dzięki czemu mogą być one wykorzystywane wielokrotnie. Zamiast zgrzewki wody, warto wybierać dzbanki filtrujące do których nalewać można zwykłą wodę kranową. Trwałość jednego filtra to około 3 - 4 tygodnie.

Wielorazowe torby na zakupy

Wybierając się do sklepu należy pamiętać, aby zawsze mieć przy sobie torby wielokrotnego użytku. Dzięki temu nie będziemy musieli kupować kolejnych foliówek i tym samym przyczynimy się do zmniejszenia ich produkcji. Wielorazowe torby można nabyć w każdym sklepie lub przez internet. Wiele osób szyje taki torby samodzielnie, wykorzystując stare koszulki lub firanki.

Jedzenie bez plastiku!

W sklepach często zauważyć można produkty spożywcze, takie jak warzywa czy owoce, pakowane w plastikowe torby. Oprócz wiadomych powodów, nie powinno się ich wybierać także ze względu na smak i wartości odżywcze. Warzywa i owoce pakowane w plastik zazwyczaj mają o wiele dłuższą datę przydatności, przez ograniczony dostęp powietrza. Nie mamy jednak pewności co kryje się wewnątrz rośliny - może w niej dochodzić do podstawowych procesów gnicia lub wytwarzania się toksycznych substancji. O wiele lepszą możliwością jest wybierania warzyw i owoców dostępnych luzem, mając pewność że są one świeże i jędrne.

Wybierz rower zamiast auta

Spaliny auta osobowego to główna przyczyna powiększającego się zanieczyszczenia powietrzu inaczej zwanego smogiem. Chcąc pomóc środowisku powinno się porzucić jazdę samochodem na rzecz ruchu na świeżym powietrzu, jeśli jest to możliwe. Jeśli droga do pokonania jest zbyt odległa warto wybrać komunikację miejską, dzięki której wiele osób może przemieszczać się jednym środkiem transportu, zmniejszając tym samym wydzielanie trujących spalin.

Produkty cruelty free

Jak dbać o środowisko? Kilka prostych trików, dzięki którym możesz uratować świat!

Testowanie produktów na zwierzętach to okrutny i niepotrzebny proceder. Mając na uwadze dobro niewinnych stworzeń oraz własne zdrowie, powinno wybierać się rzeczy oznaczone symbolem cruelty free. W internecie dostępnych jest kilka stron z dokładną listą producentów, którzy dają gwarancję, że ich produkty nie są poddawane testowaniu na żywych stworzeniach. Wybierając kosmetyki, środki czystości czy leki warto zwrócić uwagę na znajdujących się na nich etykiety i symbole. Zmniejszenie podaży na produkty testowane na zwierzętach, z pewnością ograniczy ich produkcję, a producenci chwalący się cruelty free wyszli by na prowadzenie.

To najprostsze sposoby na ochronę środowiska. Z łatwością można wprowadzić je do codziennej rutyny, wystarczy zwiększyć swoją świadomość i pogłębić wiedzę o tym, co szkodzi naszej planecie. Należy pamiętać że tylko od nas zależy, w jakim świecie żyć będą przyszłe pokolenia i jaki świat uda się im poznać.