
Motylki w brzuchu, brak apetytu, szybsze bicie serca. Chyba każdy z nas chociaż raz w życiu poczuł na własnej skórze co oznacza tajemnicze słowo “zakochanie”. Niestety, nie każda historia kończy się znanym “żyli długo i szczęśliwie”.
Tworzenie związku, szczególnie tego dojrzałego, który w założeniu ma prowadzić do założenia rodziny i spędzeniu ze sobą reszty życia, wymaga niezwykle dużego nakładu pracy. Relacja między dwiema osobami, których charaktery są zupełnie inne jest trudna i nie zawsze dobrze się kończy. Warto pamiętać, że każdy z nas ma nawyki i przyzwyczajenia, które niekoniecznie odpowiadać będą drugiej osobie. Dlatego tak ważne jest poznanie i zrozumienie kilku podstawowych zasad na jakich opierać powinien się początkujący związek. Stosowanie się do tych rad z pewnością pomoże zakochanym odnaleźć się w nowej sytuacji i stworzyć silną relację.
Kochaj siebie
Podstawową zasadą związku, jest to aby się kochać! I nie chodzi tu o kochanie partnera, tylko kochanie samego siebie. Jeśli nie lubimy własnego “ja”, nie odpowiada nam to jak wyglądamy, nie akceptujemy swoich wad i zalet, nigdy nie będziemy w stanie w pełni pozwolić na pokochanie siebie przez drugą osobę. Bardzo często osoby o obniżonej samoocenie nie dopuszczają do siebie myśli, że dla partnera mogą być idealne. Z tego powodu dochodzi do zmniejszenia zaufania w relacji. Mechanizm jest prosty - jeśli nie uwierzymy, że dla kogoś jesteśmy najlepsi, nie będziemy także w stanie uwierzyć, że w późniejszym etapie związku nie dojdzie do zdrady. Ciągłe domysły i podejrzenia mogą powodować kłótnie i nieporozumienia, które w konsekwencji doprowadzić mogą do rozstania.
Rozmowa kluczem do sukcesu
Warto jednak zwrócić uwagę, na kolejny, często zapominany element związkowej układanki. Tym elementem jest...rozmowa. Rozmowa to nie tylko wymiana krótkich zdań na temat tego co wydarzyło się danego dnia albo obejrzanego filmu. Rozmowa w związku to podstawa do prawidłowego porozumienia i zrozumienia oczekiwań obu stron. To co ważne, to umiejętność szczerego wyrażania własnej opinii na temat planów, potrzeb i znaczących spraw dla przyszłości rozwoju związku. Niestety, częstym powodem rozstań jest brak komunikacji na podstawowych szczeblach partnerstwa już na samym początku budowania relacji. Po latach może się okazać, że różnica w światopoglądzie partnerów jest na tyle znacząca, że nie pozwala na kontynuację wspólnego pożycia.

Nowa rzeczywistość we dwoje
I zupełnie nie chodzi tu o rezygnację z własnych nawyków czy codziennej rutyny. To co najważniejsze, to uświadomienie sobie, że decydując się na związek trzeba brać pod uwagę drugą osobę - jej uczucia, potrzeby czy gusta. Warto postarać się angażować drugą połówkę w ulubione aktywności! Jeśli do tej pory rano poświęciliście czas na medytację - nie przestawajcie tego robić. Zachęcajcie partnerów do wspólnej relaksacji, pokażcie co was w tym rytuale fascynuje i wytłumaczcie dlaczego jest dla was ważny. Wspólne spędzanie czasu i poznawanie wzajemnie swoich pasji umacnia relację. Tworząc związek należy otworzyć głowę na nowe pomysły i doznania. Pozwalając sobie na poznawanie świata drugiej osoby możecie w ten sam sposób poznać siebie i swoje zachowanie w nowych sytuacjach.
Sztuka kompromisu
To jedno z najcięższych zadań, jakiemu muszą stawić czoła zakochani. Nowa relacja łączy się z nowym życiem. Wiadomym jest, że połączenie się w związek dwóch zupełnie różnych osób może prowadzić do frustracji i nieporozumień. Dlatego, ważnym jest aby nauczyć się szanować i respektować potrzeby drugiej osoby. Należy wziąć pod uwagę, że chcąc stworzyć solidną relację, w której obie strony będą się czuły komfortowo, trzeba nauczyć się siebie i wspólnego życia. Należy pamiętać, że budowanie relacji nie polega na próbowaniu zmienienia danej osoby, tylko nauczenia się żyć z jej wadami czy nawykami. Oczywiście, warto też znać swoje granice, aby w razie gdy zostaną one przekroczone, umieć powiedzieć “stop”- tu niezastąpioną pomocą będzie wcześniej opracowana sztuka rozmawiania. Wcześniejsze zaznaczenie granic i powiedzenie wprost o tym czego nie akceptujemy, pozwoli na ograniczenie lub zminimalizowanie nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości.

Przestrzeń
Ciężko jest wymagać od drugiej osoby, aby poświęciła nam 100% swojego czasu. Warto pamiętać, że pielęgnowanie chwil z samym sobą jest niezwykle ważne, ponieważ czas ten pozwala zrozumieć nasze potrzeby i uczucia, jest świetnym momentem do przeanalizowania sobie pewnych sytuacji czy planów. Ograniczając sobie możliwość na chwile samotności, nie pozwalamy na przemyślenie a także na nowe uczucie jakim jest tęsknota. Dodatkowo, spędzając ze sobą wszystkie momenty w ciągu dnia, szybko może dojść do znudzenia się sobą nawzajem a w konsekwencji do wypalenia się związku.
Co z rozstaniem?
Oczywiście, nie istnieją związki idealne. Nawet te, w których miejsce będą mieć wszystkie powyższe zasady mogą być przepełnione kłótniami, a nawet po pewnym czasie się rozpaść. Jednak współżycie według przytoczonych reguł pozwoli na sprawniejsze rozwiązywanie konfliktów, a pary które się rozstaną będą miały świadomość tego, że zrobiły wszystko aby uratować daną relację.