Jak odbudować zaufanie? 5 sposobów na poprawienie relacji!

Silna relacja z innym człowiekiem opiera się na kilku ważnych elementach. Oprócz uczuć, pasji czy wspólnego języka, jednym z najważniejszych składników do zbudowania prawdziwego związku jest zaufanie. Stracone czy chociażby nadszarpnięte może skutecznie przyćmić istniejące uczucie i tym samym doprowadzić do zakończenia relacji.

Jak odbudować zaufanie? 5 sposobów na poprawienie relacji!

Zaufanie buduje się latami, traci w jednej chwili

Niezależnie czy mówimy o zaufaniu w związku partnerskim, relacji rodzinnej czy przyjaźni - zaufanie stanowczo jest ich fundamentem. Zgodnie z ponadczasowym powiedzeniem “zaufanie buduje się latami, traci w jednej chwili”, bardzo często nawet jedno nieprzemyślane słowo, gest czy zachowanie może rzutować na przyszłość relacji między dwojgiem ludzi. Jego odbudowanie jest niezwykle trudne, ponieważ złamane serce goi się długo, a zapomnienie czy wybaczenie niekiedy wymaga pomocy specjalisty. Czy można zatem samodzielnie odbudować zaufanie? Odpowiedź jest prosta. Nawet jeśli nie chcemy korzystać z porad psychologa lub psychoterapeuty, do poprawienia nadszarpniętych relacji potrzebna jest druga osoba, która została zraniona lub której to my sprawiliśmy przykrość.

Otwarty umysł i serce

Aby rozpocząć proces naprawiania relacji konieczne jest określenie czy na pewno, zarówno nasz umysł jak i serce, są na to gotowe. Jeśli odczuwamy blokadę, niechęć do podejmowanych działań czy kontaktu z drugą osobą, nie powinniśmy się do nich zmuszać. Działanie na siłę, z przymusu nie pozwoli nam na świadome otwieranie się, przez co relacja nie będzie odbudowywana w sposób prawidłowy.

Jak odbudować zaufanie? 5 sposobów na poprawienie relacji!

Przeproszenie i wybaczenie

Najważniejszym elementem ratowania utraconej relacji jest praca obu stron - zarówno tej która zawiniła, jak i pokrzywdzonej. Rozmowa, w której obie strony dokładnie określą swoje uczucia i zamiary jest świetnym początkiem. Jeśli jesteś osobą, która zrobiła coś co zawiodło zaufanie, zacznij od okazania skruchy i żalu, wytłumacz co skłoniło cię do krzywdzącego zachowania. Pamiętaj o przeprosinach. Obie strony powinny zrozumieć co tak naprawdę się wydarzyło. Powinna to być szczera rozmowa, bez zatajania jakichkolwiek elementów czy towarzyszących temu uczuć. Z pewnością nie będzie to proste, ale to bardzo ważne, aby ponowne tworzenie relacji od początku oparte zostało na solidnych fundamentach.

Umiejętność wybaczenia i próba zapomnienia są niezwykle trudne, a cały proces może wydawać się mozolny i powolny. Jednak stopniowe poprawianie stosunków, będzie miało pozytywny wydźwięk w późniejszym czasie.

Ustalenie zasad

Odbudowywanie relacji to rozpoczynanie jej od zera. Warto na samym początku ustalić zasady, które pomogą w poprawnym funkcjonowaniu związku. Określenie tego czego oczekujemy, co nas niepokoi lub martwi oraz to co sprawia nam przyjemność, ułatwi zrozumienie drugiej osoby i jej osobistej wizji działania związku po przejściach. Jasne i klarowne zasady będą ważnym odniesieniem na przyszłość. Dobrym pomysłem jest spisanie ich na kartce i odnoszenie się do nich w trudnych sytuacjach, jakie mogą pojawić się w późniejszym czasie. Jeśli wymaga tego sytuacja, mogą one również zawierać zakazy - jeżeli nasze zaufanie zostało zawiedzione na przykład przez zdradę lub kłamstwo, możemy wymagać, aby druga osoba zaprzestała wyjść w pojedynkę czy odblokowała telefon lub komputer. Takie zachowanie z pewnością pozwoli nam ponownie uwierzyć w czyste intencje osoby, która uprzednio zawiniła. Z czasem warto rozluźniać narzucone obostrzenia, aby nauczyć się zdrowego funkcjonowanie w normalnym życiu.

Wiara w drugą osobę - tabula rasa

Jeśli zdecydujemy, że jesteśmy gotowi ratować relację, musimy uwierzyć w chęci obu stron. Błędem jest zakładanie, że traumatyczna sytuacja może się powtórzyć. Od początku powinna obowiązywać zasada tabula rasa - czyli czysta karta. Zapominamy o tym co było, aby rozpocząć proces tworzenia relacji od nowa. Przekonanie o tym, że znów zostaniemy skrzywdzeni nie pozwoli na świadome odbudowywanie uczuć i stworzenie silnego związku. Musimy dać sobie przestrzeń na ponowne poznawanie drugiego człowieka, aby w spokoju odnaleźć się w zaistniałej sytuacji.

Jak odbudować zaufanie? 5 sposobów na poprawienie relacji!

Dajcie sobie czas

Chcąc uratować zniszczoną relację, trzeba mieć świadomość, że jest to proces długotrwały. O wiele więcej czasu zajmuje zdobycie zaufanie po jego utracie, niż za pierwszym razem, kiedy żadna ze stron nie żywiła do siebie żalu. Nie naciskajcie na siebie i pozwólcie w spokoju przepracować to się wydarzyło. Wymaganie od drugiej osoby natychmiastowego wybaczenia czy zupełnego zapomnienia, może przynieść więcej szkód niż korzyści, ponieważ w przyszłości nawet najdrobniejsze potknięcie może skutkować wybuchem nie przetrawionych emocji. Czas, który sobie dacie, pozwoli na zrozumienie uczuć jakie do siebie żywicie, tego co się wydarzyło i skali problemu jakiemu musicie stawić czoła. Cały proces może trwać zarówno kilka tygodni, miesięcy, a nawet lat.

Jak odbudować zaufanie? 5 sposobów na poprawienie relacji!

Niezależnie od rodzaju relacji, zaufanie to niezaprzeczalnie fundament do budowania silnych więzi. Utracenie go, to jedna z najczęstszych przyczyn rozstań i zerwania kontaktów. Niekiedy pozornie błahe sytuację mogą znacząco rzutować na budowanie więzi z innymi ludźmi, dlatego tak ważne jest skuteczne uporanie się z negatywnymi emocjami.