Związki, miłość i sfera seksualna, przez wiele lat były tematem tabu. Choć oczywiście ludzie od wieków wiążą się w pary i zakładają rodziny, rozmawianie na głos o problemach, dla wielu wiąże się ze wstydem i strachem przed niezrozumieniem ze strony otoczenia. To jeden z głównych powodów, dla których ludzie zgadzają się na złe traktowanie i tkwią w niezdrowych, krzywdzących relacjach.

O ile jednak oczywisty jest fakt, że mężczyzna podnoszący rękę na kobietę, czy żona zdradzająca męża lub znęcająca się nad nim psychicznie, to poważne nadużycie, o tyle nie zawsze krzywda wyrządzona drugiemu człowiekowi jest tak oczywista i widoczna na pierwszy rzut oka. Na piedestał wzięliśmy dzisiaj temat toksycznych związków. Brzmi banalnie? Okazuje się jednak, że problem jest o wiele obszerniejszy, niż może nam się wydawać.

Jesteś w toksycznym związku? Sprawdź, czy ta relacja ma szansę na przyszłość

Jest kilka powodów, dla których ludzie tkwią w toksycznych związkach. Wiele osób, nauczona przykrymi doświadczeniami z domu rodzinnego, kojarzy miłość z bólem, cierpieniem i ciągłym rozczarowaniem. Osoby takie mają potrzebę ciągłej kontroli swojego partnera, chcą niemal cały czas upewniać się, że druga osoba odwzajemnia ich uczucia. To zazwyczaj osoby zaborcze, chorobliwie zazdrosne i wpędzające partnera w ciągłe poczucie winy. Istnieje też przykład osób ze skłonnościami do tworzenia toksycznych związków, które mają bardzo niską samoocenę. Brak wiary w siebie i to, że partner naprawdę może obdarzyć nas uczuciem, powoduje tworzenie ciągłej sinusoidy uczuciowej. Osoby takie, pozwalając partnerowi zrobić przysłowiowy krok do przodu, za chwilę machinalnie odwracają się, by zrobić trzy kroki w tył. To często spotykane u młodych dorosłych, którzy - mimo, że nie potrafią odpuścić - unikają zaangażowania, raniąc tym samym drugą osobę.

Powodów skłonności do tworzenia toksycznych relacji jest bardzo dużo i nie sposób opisać ich wszystkich. Niezwykle przykry jest jednak fakt, że po przeanalizowaniu uczuć i emocji pojawiających się u obydwu partnerów - każdy z nich czuje mniej więcej to samo, cierpi. Być może właśnie to cierpienie ciężko zignorować ofierze toksycznego związku. Osoba, którą kocha, co prawda robi jej krzywdę, jednak sama cały czas niesamowicie cierp

Jesteś w toksycznym związku? Sprawdź, czy ta relacja ma szansę na przyszłość

Choć tzw. toksycy zazwyczaj nie zdają sobie sprawy z tego, że krzywdzą drugiego człowieka i same czują się ofiarą, nie można pozwolić takiej osobie na to, by nas krzywdziła. Relacje z toksykami mają jednak to do siebie, że zazwyczaj bardzo ciężko się z nich wydostać. Większość osób tkwiących w toksycznych relacjach, zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że w ich związku jest coś nie tak, mimo że świadczą o tym wszystkie znaki z zewnątrz.

Jak zatem poznać, czy relacja w której się znajdujemy jest zdrowa, nie robi nam poważnej krzywdy i nie powoduje traum, które mogą odbić się na całym naszym życiu? Choć toksyczne relacje są różne, zazwyczaj mają wspólne cechy:

1. Rodzina i znajomi

Na początku Waszego związku wszystko było w porządku, prawda? Zapoznaliście się ze swoimi rodzinami i najbliższymi przyjaciółmi, wyszliście nawet kilka razy na wspólne piwo. Teraz nie spotykacie się prawie z nikim - ewentualne wyjścia wiążą się ze spotkaniami z osobami zaproponowanymi przez Twojego partnera, nigdy Ciebie. Rodzina i przyjaciele zaczynają pytać, co się dzieje, ale Ty po prostu ograniczasz kontakt z nimi do minimum. Być może już ich nie potrzebujesz? Jeżeli jesteś w stanie zastąpić swoich bliskich tym jednym człowiekiem i nie chcesz relacji z innymi ludźmi, prawdopodobnie jesteś w toksycznym związku. To zazwyczaj pierwszy objaw relacji, które niszczą obydwie strony związku.

2. Kłamiesz

Choć wydaje nam sie, że zazwyczaj to osoba, która kłamie jest tą złą, bo oszukuje swojego partnera - często sprawa nie jest tak oczywista. Jeżeli kłamiesz w obawie przed reakcją ukochanej osoby, a oszustwa wylatujące z Twoich ust dotyczą nawet błahych, pozornie nic nieznaczących rzeczy - uważaj, możesz być z toksykiem. Dlaczego tak się dzieje? Otóż osoby toksyczne potrafią zrobić ogromną awanturę z byle powodu - w każdym zachowaniu partnera szukają ataku, dopowiadają sobie niestworzone historie i znajdują nieistniejące motywy oraz drugie dno każdej sytuacji.

3. Nie jesteś sobą

W toksycznym związku trzeba się dostosować do wymagań drugiego człowieka. Jeśli czujesz, że cały czas musisz zasługiwać na uwagę i uznanie, istnieje ogromna szansa na to, że jesteś w toksycznej relacji. Osoby znajdujące się w takiej relacji, rzucają zazwyczaj wieloletnie pasje i zainteresowania i diametralnie zmieniają swoje życie. Jeżeli całe życie fascynowały Cię dramaty psychologiczne, a odkąd jesteś w związku oglądasz wyłącznie komedie romantyczne, bo takie lubi Twój partner - nie jesteś sobą i to jest po prostu niezdrowe.

4. Nie czujesz swojej wartości

Jeżeli jesteś w toksycznym związku - podświadomy cel Twojego partnera to znaczne obniżenie Twojego poczucia własnej wartości. Czujesz, że całe zło spotykające Ciebie i Twoich bliskich, to Twoja wina. Zaczynasz zastanawiać się nad tym, czy w ogóle zasługujesz na relację z drugim człowiekiem i co możesz zrobić, by zaimponować jeszcze bardziej. Osoby toksyczne, często podświadomie wmawiają nam, że nie jesteśmy nic bez nich warci, że nikt inny nigdy nas nie pokocha. Stłamszeni nie jesteśmy w stanie odejść ani zawalczyć o siebie - stajemy się własnością oprawcy, któremu na tym właśnie zależy.

5. Pasywna agresja zamiast szczerej rozmowy

Agresja nigdy nie jest dobra. Ta pasywna ma jednak to do siebie, że jest pozornie nieszkodliwa i czasem ciężko ją zauważyć. Niesprawiedliwe, mocne oceny powodujące spadek Twojej samooceny, będące często upustem negatywnych emocji, to codzienność w życiu osób znajdujących się w toksycznych związkach. Toksyk, będąc zły na drugą osobę, często nie potrafi powiedzieć jej wprost o swoich uczuciach - zamiast wyjawić, że coś go uraziło, obrzuca Cię serią nieprzyjemnych epitetów. Bez względu na to, czy relacja w której się znajdujesz jest toksyczna, czy nie - jeżeli nie umiecie rozmawiać, Wasz związek nie ma szans na szczęśliwą przyszłość.

Jesteś w toksycznym związku? Sprawdź, czy ta relacja ma szansę na przyszłość

Co jeśli zdajesz sobie sprawę z tego, że jesteś w toksycznym związku, ale ciągle wierzysz, że druga osoba się zmieni i nie chcesz przekreślać tej relacji? To bardzo trudna sytuacja, ponieważ w większości osoby toksyczne się nie zmieniają. Zazwyczaj obiecują, proszą o kolejną szansę i zamiast zmieniać coś w sobie, obrzucają winą swojego partnera. Jeżeli jednak nie wyobrażasz sobie życia bez tej konkretnej drugiej połówki i za wszelką cenę chcesz naprawić Wasz związek, niezbędna będzie psychoterapia. To jedyne wyjście, by mieć pewność że toksyczny partner walczy ze swoimi wadami i pragnie Waszego szczęścia. Czasem warto dać drugą szansę i pamiętać, że nie zawsze celem tego człowieka było nas skrzywdzić. Najważniejsze jednak w dawaniu szansy jest to, żeby druga szansa była tą ostatnią.