Jesienna aura, deszczowe wieczory i leniwe poranki to świetny czas na oddanie się lekturze. Nie warto jednak tracić czasu na bezwartościowe treści. Poniższy artykuł pozwoli Wam poznać książki, które skradły serca czytelników na całym świecie. W zestawieniu znajdą się pozycje o różnej tematyce - zarówno dokumenty, dramaty, horrory jak i komedie. Dzięki temu z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Książki, po które warto sięgnąć tej jesieni

Ponadczasowa klasyka

Są książki, które pomimo upływu lat nie tracą na swojej popularności. Sięgają po nie zarówno młodzi jak i starsi, bez względu na wiek. Zdecydowany prym w tej kategorii wiedzie saga Harry Potter.

Seria powieści “Harry Potter”

Brytyjska pisarka J.K.Rowling wydała pierwszą część w 1997 roku. W kolejnych latach powstały części wciągających przygód młodych czarodziei, a zafascynowanych fanów magicznym światem z dnia na dzień przybywało. Zarówno książki jak filmy biły rekordy światowych sprzedaży i oglądalności.

Każda z części opowiada o losach młodych czarodziei, uczących się w starych murach Hogwartu. Bohaterowie przeżywają niezwykłe przygody walcząc z największym czarodziejem o jakim słyszał świat.

Tytułu poszczególnych części serii:

 1. 1. Harry Potter i Kamień Filozoficzny
 2. 2. Harry Potter i Komnata Tajemnic
 3. 3. Harry Potter i więzień Azkabanu
 4. 4. Harry Potter i Czara Ognia
 5. 5. Harry Potter i Zakon Feniksa
 6. 6. Harry Potter i Książe Półkrwi
 7. 7. Harry Potter i Insygnia Śmierci
Książki, po które warto sięgnąć tej jesieni

Kolejną ponadczasową pozycją jest saga Andrzeja Sapkowskiego o Wiedźminie.

Wiedźmin

Seria książek z gatunku Fantasy obejmuje pięć części. Głównym bohaterem jest Gerald z Rivii, tajemnicza postać która dzięki swoim nadludzkim mocom zajmuje się odpłatnym zabijaniem potworów. Sploty akcji z wątkiem miłosnym tworzy uniwersalną historię, która połączyła miliony fanów na całym świecie. Saga o Wiedźminie obejmuje:

 1. 1. Krew Elfów
 2. 2. Czas pogardy
 3. 3. Chrzest Ognia
 4. 4. Wieża Jaskółki
 5. 5. Pani Jeziora
Książki, po które warto sięgnąć tej jesieni

Premiery 2020

2020 roku, pomimo nie sprzyjających warunków, obfituje w premiery najnowszych dzieł.

Gatunek: powieść

Jedną z nich jest powieść “Córka Piekarza” autorstwa Sarah McCoy. To wciągająca kompilacja zdarzeń, bogata w retrospekcje z czasów wojny. Niezwykle atrakcyjna i wciągająca akcja, która ma miejsce w czasach współczesnych. Ta nieoczywista historia wciągnie niejednego czytelnika. To historia, która z pewnością udoskonali jesienne wieczory.

“Niech stanie się światłość” Ken Follett - to prequel “Filarów Ziemii”, która sprzedała się w ponad 27 milionowym nakładzie. Historia o powstaniu epoki, w której kreowane zostają zalążki brytyjskiego imperium. Powieść ta z pewnością znajdzie się na top liście miłośników historii przepełnionych potrzebą władzy i walki o prawa

Gatunek : Horror i Thriller

„Egzorcyzmy Dory Wilk”, Aneta Jadowska - trzymająca w napięciu fabuła porwie do swojego świata każdego, kto odważy się w nią wejść. Historia przedstawia losy Dory Wilk. która za punkt honoru postanawia wymierzyć sprawiedliwość i nie cofnie się przed niczym.

„Sfora”, Przemysław Piotrowski - morderstwo , intryga, strach i miłość. Wszystko to połączone w jedną historię tworzy tajemniczy świat. Jesienna aura doda książce atmosfery, dzięki czemu czytelnik zatraci się w sensacyjnym świecie.

Gatunek: Literatura faktu

“Mindf*ck. Cambridge Analytica, czyli jak popsuć demokrację” Christopher Wylie. Interesują Cię zagadki umysłu, kontrola społeczeństwa, kradzież danych i władza technologii? W takim razie ta lektura będzie idealna właśnie dla Ciebie! Autor zafascynowany rządzą świata, odkrywa tajemnice Amerykańskich korporacji, odsłaniając najmocniej skrywane sekrety. Książka Wyliego obnaża to co krępujące, demaskuje i zachęca do głębokiej refleksji.

“Przerażające choroby i zabójcze terapie czyli historia medycyny jakiej nie znałeś” Jonathan J. Moore - publikacja idealna dla pasjonatów trudnych tematów i przerażających faktów. Lektura bez zawahania przedstawia najbardziej barbarzyńskie metody leczenia. Drastyczne opisy upuszczania krwi, wpływające na wyobraźnię czytelnika z pewnością niejednego przyprawią o ciarki na całym ciele. To jedna z tych pozycji, która bez skrępowania obrazuje bestialskie tradycje w zamierzchłej medycynie.

Książka to zdecydowanie świetne rozwiązanie dla miłośników domowych rozrywek w czasie jesiennych wieczorów. Rok 2020 dzieli się bogactwem piśmienniczego dorobku, zachęcając do spędzania czasu nad wciągającą lekturą.