
Wakacje na mazurach, ciepłe deszcze, wilgoć i wysokie temperatury to czynniki, które bardzo wpływają na ilość pojawiających się komarów. Bzyczące i gryzące owady potrafią niezwykle skutecznie zniszczyć atmosferę letnich wieczorów i długich spacerów. Warto więc poznać naturalne sposoby na ich odstraszenie, a przy okazji mieć pewność że nie zaszkodzimy swojemu zdrowiu i środowisku.
To co ważne, to fakt że w Polsce występuje około 50 gatunków komarów, żaden z nich nie przenosi niebezpiecznych chorób. Komary dzielą się na te, które żywią się krwią ludzką oraz te, które żerują przede wszystkim na zwierzętach. Ugryzienie komara objawia się zaczerwienieniem, opuchlizną i mocno swędzącym odczynem.
Człowiek zachęca komara do ugryzienia poprzez ulatujący dwutlenek węgla.

Naturalne sposoby na odstraszenie komarów:
Olejki eteryczne
Komary, jak i inne owady mają niesłychanie wyostrzony zmysł węchu. Dzięki temu niektóre z nich potrafią skutecznie je odstraszyć. Do najpopularniejszych z nich należy olejek waniliowy oraz lawendowy. Już jedna kropla rozprowadzona na ciele pozwala zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez komary. Dodatkowo, warto rozgrzewać olejek w podgrzewanym kominku, aby uniknąć nieproszonych gości w domu.
Zmiana zapachu potu
Zapach potu ma ogromne znaczenie dla komara. Każdy z nas wydziela indywidualny i niepowtarzalny aromat. Zależy on od aldehydu pelargonowego. Z tego powodu zmiana woni wydzielanej przez organizm potrafi skutecznie odstraszyć lub zachęcić owady. Im bardziej nieprzyjemny i mocniejszy zapach, tym występuje większe prawdopodobieństwo, że komary będą omijać nas szerokim łukiem. Na zapach potu wpływ mają spożywane produkty. Do tych które najsilniej wpływają na pot zalicza się cebula oraz czosnek. Zjedzenie ich w dużej ilości zapewnia skuteczną ochronę.
Rośliny
Wiele kwiatów, ziół i roślin rozpyla wokół siebie zapachy, które nie pozwalają komarom na wtargnięcie do naszego ogródka czy na nasz balkon. Do najskuteczniejszych odstraszaczy zaliczają się rośliny takie jak lawenda, bazylia, kocimiętka, pelargonie oraz pomidory. Receptory znajdujące się na łodygach i liściach stanowią silną barierę ochronną.
Kolor ubrania
Komary często lgną do ciemnych ubrań, które mogą stanowić swego rodzaju kryjówkę. Dlatego wybierając się na spacer warto ubierać się w jasne, pastelowe kolory. Warto też pamiętać o unikaniu kwiecistych i jaskrawych wzorów, które mogą zachęcić owady.
Domki dla ptaków
Zgodnie z naturalnymi potrzebami środowiska, aby zrównoważyć ilość komarów, na żer wychodzą ptaki - jerzyki. W ciągu doby jeden jerzyk potrafi skonsumować około 20 tysięcy owadów. Z tego względu warto zadbać, aby było ich jak najwięcej w naszej okolicy. Do zamieszkania na danym obszarze z pewnością zachęcą je domki wypełnione ziarnami lub miejsce na wybudowanie gniazda.

Jak poradzić sobie ze swędzącymi ukąszeniami?
Jeśli naturalne sposoby zawiodą, a komarowi uda się nas ukąsić, możemy spodziewać się swędzącego odczynu. Podczas ukąszenia komar pobiera krew, jednocześnie wpuszczając substancję, której zadaniem jest zapobieganie krzepnięciu krwi. Substancja ta powoduje silne uczucie swędzenia. Istnieją naturalne sposoby, które skutecznie zmniejszają obrzęk oraz potrzebę drapania. Świetnym lekarstwem okazują się być produkty, które z pewnością znaleźć możemy w swojej kuchni. Najpopularniejszym z nim jest ocet - jabłkowy, winny, balsamiczny. Zawarte w nim substancje zmniejszają swędzenie oraz redukują stan zapalny, którego objawem jest opuchlizna i zaczerwienienie. Ocet pozwala przyspieszyć proces gojenia nawet o kilka dni. Dobrym rozwiązaniem okazuje się być również cebula. Wystarczy przyłożyć gruby plaster warzywa do ukąszenia, a objawy znikną w ciągu kilku minut. Gdy te sposoby zawiodą, warto wypróbować pastę z sody oczyszczonej. Do jej skomponowania potrzebna jest czubata łyżka sody oraz łyżka letniej wody. Składniki należy połączyć i dokładnie wymieszać do powstania gęstej masy.Tak przygotowaną pastę powinno się równomiernie rozłożyć na ukąszeniu. Swędzenie i opuchlizna po kilku godzinach będą jedynie wspomnieniem.