Od przyjaźni do miłości. Jak wyjść z friend zone?

Mówi się, że najmocniejsze związki to te oparte na podstawach przyjaźni, wspólnych przeżyciach i dokładnym poznaniu drugiej osoby. Często jednak wieloletnia przyjaźń blokuje uczucie jakim jest miłość. Jak rozpalić żar namiętności? Jak przyznać się do swoich emocji?

Od przyjaźni do miłości. Jak wyjść z friend zone?

Ciasna strefa przyjaźni

Opinii na temat przyjaźni damsko - męskiej jest wiele. Według niektórych jest ona niemożliwa, według innych to coś zupełnie naturalnego. Inni twierdzą, że w takiej relacji któraś strona nie będzie szczera w uczuciach, następni że nie ma to reguły. Sprawa jest prosta, o ile każda ze stron oczekuje tego samego, a wszelkie uczucia wybiegające poza strefę przyjaźni są ujawniane.

Nie pozwolenie na pojawienie się miłości w przyjaźni jest niezwykle trudne. Istnieje bowiem cienka granica między “Bardzo Cię lubię” a “Zakochałam się w Tobie”, szczególnie biorąc pod uwagę relację heteroseksualnego mężczyznę i kobietę. Relacja damsko - męska jest niezwykle fascynująca - pozwala poznać świat płci przeciwnej bez podtekstów seksualnych i obawy o niezrozumienie. Jednak może się to okazać trudnym i skomplikowanym procesem - niczym stąpanie po cienkim lodzie.

Dodatkowo przyjaźń damsko - męska często spotyka się z niezrozumieniem i dużą dawką zazdrości - jeśli osoby zaprzyjaźnione, tworzą związki z innymi partnerami. Mogą czuć się oni niekomfortowo, niepewnie.

Czy można nie dopuścić do pojawienia się miłości?

Miłość to uczucie niezwykle silne. Jeśli jest szczera i prawdziwa nie podda się żadnej broni. Prawdą jest, iż odczuwanie miłości nie jest zależne od nas, tylko od związków chemicznych produkowanych przez ludzki organizm. Jest to coś naturalnego i niemożliwego do powstrzymania. Dlatego nie ma takiej mocy, która powstrzyma odczuwanie miłości do drugiej osoby. Oczywiście wiele osób stara się nie przyznawać do niej nawet przez wiele lat, jednak niesie to za sobą ogromny ciężar emocjonalny i szereg konsekwencji, które mogą mieć wpływ na resztę życia. To co ważne, to pewność że dane uczucie jest prawdziwe i mocne, a nie stanowi tylko przelotnego zauroczenia.

Od przyjaźni do miłości. Jak wyjść z friend zone?

Zakochałem się w Tobie...i co dalej?

Do ciemnych stron przyjaźnie damsko - męskiej zdecydowanie zaliczyć można obawę o utratę drugiej osoby w momencie pojawienia się głębszych uczuć. Jeśli jedna osoba odważy się przyznać do zakochania, istnieje ryzyko że wieloletnie przyjaźń zostanie przerwana, oczywiście w przypadku gdy druga osoba nie odwzajemnia uczucia. Często jest to jedno z najłatwiejszych wyjść z tej trudnej sytuacji. Jednak nie zawsze życie pisze smutne scenariusze. Zdecydowana większość przyjaźni damsko - męskich prędzej czy później może skończyć pogłębieniem relacji.

To co najważniejsze, nie tylko w przyjaźni, ale w każdych relacjach międzyludzkich to szczerość. Warto ujawniać swoje uczucia i emocje, aby nie doprowadzić do nawarstwiania się ich. Im szybciej zdobędziemy się na odwagę i przyznamy do tego co czujemy, tym krócej będziemy oszukiwać siebie oraz drugą stronę. Dodatkowo, jeśli skonfrontujemy nasze uczucia na samym początku, może się okazać że było to jedynie chwilowe zauroczenie.

Wyznawanie uczuć to zawsze stresujący moment. Ważne jest, aby zrobić to delikatnie i nienachalnie, a przede wszystkim bez jakichkolwiek oczekiwań. Warto pamiętać, że tylko jedna strona jest pewna swoich uczuć, druga musi mieć przestrzeń aby się nad nimi zastanowić i rozważyć wszystkie za i przeciw. Należy wziąć pod uwagę wszelkie scenariusze, zarówno pozytywne jak i negatywne oraz zastanowić się w jaki sposób zareagujemy słysząc na przykład odmowę.

Pojawienie się miłości nie musi oznaczać zakończenia przyjaźni o ile obie strony czują się z tym dobrze. Jeśli ani kobiecie ani mężczyźnie nie przeszkadza nowy etap w ich relacji, to nie ma w tym nic złego. Najważniejsze jest to, aby nikt nie zmuszał się do czegoś co nie sprawia mu przyjemności - właśnie to może spowodować o wiele mocniejsze pogorszenie się stosunków.