Pewność siebie! Kilka prostych trików na wzmocnienie samooceny

To jak postrzegają nas inni, bardzo często jest wypadkową tego jak my sami siebie widzimy. Dopóki nie zaakceptujemy swojego wyglądu czy cech charakteru, dopóty ciężko będzie nam zrozumieć, że inni ludzie domniemanych wad w nas nie widzą. Pewność siebie i wiara w swoje możliwości to cechy, które zdecydowanie ułatwiają funkcjonowanie w społeczeństwie. Jak poznać swoją wartość i poprawić samoocenę? Oto kilka prostych trików.

Pewność siebie! Kilka prostych trików na wzmocnienie samooceny

Doceniaj małe sukcesy

Zrobiłeś pyszny obiad? Super! Posprzątałeś kuchnie? Wspaniale! A może nauczyłeś psa jakiejś sztuczki? Ekstra! Doceń to! Nawet tak drobne czynności zasługują na pochwałę. Warto zwrócić uwagę, że to właśnie z małych sukcesów może powstać coś naprawdę dużego. Ważne jest, abyś to ty sam potrafił się pochwalić i głośno powiedzieć, że jesteś z siebie dumny. Takie ćwiczenie z pewnością podbuduje samoocenę i pozwoli skupić się na tym co się udało, a nie na porażkach.

Pewność siebie! Kilka prostych trików na wzmocnienie samooceny

Spójrz sobie w oczy

Nie umiesz zaakceptować swojego wyglądu? Nie widzisz w sobie piękna? W takim razie możesz eksperymentować! Jeśli nie podoba Ci się kolor włosów, po prostu go zmień. Naucz się nowych makijażowych trików, skorzystaj z porad ekspertów, wybierz się do kosmetyczki. Pamiętaj, że wygląd to najprostsza rzecz jaką możesz w sobie zmienić. Zmiany, które wprowadzisz są odwracalne, więc nie ma czego się obawiać. Jeśli jednak nie masz odwagi na takie szaleństwo, wykonaj proste ćwiczenie które pomoże Ci zauważyć w sobie ukryte piękno. Wystarczy, że staniesz przed lustrem, spojrzysz sobie w oczy i na głos wymienisz wszystkie elementy, które podobają Ci się w Twoim wyglądzie. Mogą to być najdrobniejsze rzeczy takie jak paznokcie, rzęsy, zęby, usta. Powtarzaj ćwiczenie codziennie, starając się dodawać kolejne punkty do listy.

Przyznanie przed samym sobą, co nam się podoba we własnym ciele jest niesamowicie ważne do poprawy samooceny. Pozwoli nam to zauważyć, że w każdym człowieku można odnaleźć piękno, wystarczy dobrze poszukać.

Chwila dla siebie

O tym jak ważne jest wygospodarowanie czasu na przyjemności czy realizację pasji wszyscy doskonale wiedzą. A co z chwilą na docenienie samego siebie? Na zastanowienie się co udało mi się tego dnia osiągnąć? Warto wyznaczyć sobie czas, w którym będziemy się chwalić. Może to być nawet 30 minut przed zaśnięciem każdego wieczora. W tym czasie warto jest skupić się na tym co nam się udało, czego dokonaliśmy, czy odbyliśmy jakąś interesującą rozmowę, a może wywołaliśmy na czyjejś twarzy uśmiech. Taki wieczorny rachunek sumienia pozwoli nam skutecznie podnieść ocenę i zmienić nastawienie do nadchodzą dnia.

Postaw się

Najczęściej to opinia obcych ludzi potrafi obniżyć poczucie własnej wartości. Szepty, nieprzychylne komentarze, obgadywanie za plecami to wszystko zaburza wypracowaną przez lata samoocenę. Ważnym jest, aby nasze otoczenie zrozumiało, że nie chcemy słyszeć takich komentarzy na swój temat. Warto jest się postawić i wyznaczyć jasne granice. Odcięcie się od toksycznych osób, jest ważne podczas pracy nad pewnością siebie.

Pewność siebie! Kilka prostych trików na wzmocnienie samooceny

Zrób coś szalonego - pokonaj własne bariery

Strach przed wygłupieniem się czy kompromitacją to bardzo często skutek niskiej samooceny. Znając swoje wartości nie boimy się o to co powiedzą inni, czy zostaniemy wyśmiani lub też czy filmik ze śmieszną sytuacją z nami w roli głównej nie trafi do sieci. Chcąc czuć się pewnie, trzeba przezwyciężyć ten strach, a z porażek wychodzić z podniesioną głową. Terapią szokową i jednocześnie egzaminem może być sytuacja, w której normalnie nie mielibyśmy odwagi się odnaleźć. Może być to występ na scenie, zabawa karaoke, konkurs taneczny w klubie czy skok na bungee. Przełamywanie swoich barier jest najskuteczniejszym sposobem na przywrócenie wiary we własne możliwości. Jeśli robimy coś, co wydawało się niemożliwe, nasza samoocena i duma rośnie ponad miarę.

Pewność siebie! Kilka prostych trików na wzmocnienie samooceny

Sonda uliczna

Wystawienie się na publiczną ocenę jest ogromnym wyzwaniem. Jeśli czujesz, że jesteś gotowy możesz zrobić eksperyment. Poproś o pomoc zaufaną osobę, która zada przypadkowym osobom pytania dotyczące Twojej osoby. Mogą one opierać się na poszczególnych partiach ciała typu twarz czy sylwetka, ale także na tym jakie jest ich pierwsze wrażenie. Pozytywna opinia obcych osób z pewnością podbuduje samoocenę i ułatwi zauważanie w sobie zalet.