Jak dbać o włosy? Naturalne sposoby!.

Włosy to atut każdej kobiety. Niezależnie od tego czy są krótkie czy długie, ważne aby były zadbane. Jeśli chcesz cieszyć się zdrowymi, lśniącymi włosami, nie musisz wydawać fortuny u fryzjera. W łatwy sposób możesz przeprowadzić pielęgnację w domu, korzystając ze składników które znajdziesz w swojej kuchni. Przedstawiamy 5 naturalnych sposobów na zadbane włosy!

Jak dbać o włosy? Naturalne sposoby!.

1. Olejowanie włosów

Potrzebne składniki:

  • Wybrany olej

Twoje włosy są suche, szorstkie i łamliwe? Masz problem z okiełznaniem ich? Jeśli tak, to najlepszą pielęgnacją będzie olejowanie. W drogeriach dostępnych jest wiele specjalnych olejków przeznaczonych do włosów, ale tak naprawdę możesz skorzystać z tego co na pewno masz w swojej kuchni czy łazience. Najlepsze dla suchych włosów będą : olej kokosowy, olej ze słodkich migdałów, oliwa z oliwek lub olejek z pestek awokado. Sam proces jest bardzo prosty i nie powinien sprawić żadnych trudności. W suche włosy należy wetrzeć około 20 ml oleju (w zależności od długości i grubości włosów), szczególną uwagę skupiając na końcówkach włosów. Ta czynność powinna trwać około 5-7 minut. Po dokładnym wmasowaniu produkty należy owinąć głowę najlepiej ciepłym ręcznikiem (możesz ogrzać go za pomocą suszarki) i pozostawić na około 2-3 godziny. Kolejną czynnością będzie dokładne rozczesanie włosów, dzięki czemu pozostałości niewchłoniętej oliwy pozostaną na szczotce. Teraz wystarczy już jedynie porządnie umyć głowę szamponem. W codziennej pielęgnacji warto odejść od codziennie używania suszarki czy prostownicy. Dzięki temu efekt olejowania włosów utrzyma się o wiele dłużej. Olejowanie włosów powtarzać można maksymalnie raz w miesiącu, aby nie zaburzyć naturalnego pH skóry głowy.

Jak dbać o włosy? Naturalne sposoby!.

2. Wartości zawarte w awokado

Potrzebne składniki:

  • 1 Awokado
  • 1 łyżka Miodu
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • 1 banan

Awokado to nie tylko pyszny owoc, który z chęcią wykorzystujemy w kuchni do przygotowania pysznych dań. To przede wszystkim skarbnica witamin i minerałów. Jeśli pragniemy dogłębnie zregenerować i odżywić włosy, maseczka z awokado będzie rewelacyjnym rozwiązaniem. Można ją przygotować na wiele sposobów, dodając do niej składniki które na pewno są w każdym domu. Taki rodzaj pielęgnacji świetnie sprawdzi się u posiadaczek kręconych włosów, ale także puszących się oraz z tendencją do rozdwajania końcówek. Do przygotowania maseczki potrzebne będzie przede wszystkim dojrzałe, miękkie awokado - najlepiej odmianę Hass z lekko fioletową, grubą skórką. Za pomocą widelca rozgniatamy je na jednolitą papkę. Jeśli zależy nam na wygładzeniu włosów warto dodać do niego łyżkę miodu oraz łyżkę oliwy z oliwek. Tak przygotowaną miksturę nakładamy na włosy i zostawiamy na około godzinę. Po tym czasie należy porządnie zmyć maseczkę i umyć włosy delikatnym szamponem - bez SLS oraz SLES.

Kolejnym przepisem na odżywczą maseczkę jest połączenie dojrzałego awokado z sokiem z cytryny. Takie połączenie pozwoli uzyskać włosom niezwykły blask oraz lekkość. Ta maseczka również powinna wchłaniać się w strukturę włosa około godziny.

Jeśli borykasz się z łupieżem, świetnym rozwiązaniem będzie dodanie do rozgniecionego awokado banana. Owoc ten zawiera w sobie tryptofan, czyli aminokwas regenerujący skórę. Stosowanie owocowej maseczki 2 - 3 razy w tygodniu pozwoli pozbyć się problemu łuszczącej się skóry głowy na zawsze.

Jak dbać o włosy? Naturalne sposoby!.

3. Moc ziół

Potrzebne składniki:

  • Wybrane zioła (około 200 g)
  • 500 ml ciepłej wody

Naturalne napary z ziół takich jak melisa, rumianek, czystek, mięta, kora dębu czy szałwia działają przeciwzapalnie i regeneracyjnie. Warto je zatem nie tylko pić, ale także wykorzystać jako domowe płukanki do włosów. Zioła zregenerują włosy, wygładzą je, dodadzą blasku, zmniejsza stany zapalne skóry głowy oraz oczyszcza strukturę włosa z zalegających na nim kosmetyków. Czystek, rumianek oraz szałwia mogą działać rozjaśniająco dzięki czemu fryzura nabierze delikatnych refleksów. Kora dębu i miętą mogą natomiast je lekko przyciemnić, ze względu na intensywny kolor po zaparzeniu. Do przygotowania płukanki potrzebna będzie miska, wybrane zioła oraz gorąca woda. Około 100 - 200 gramów liści ziół wrzucić do miseczki i zalać gorącą ( nie wrzącą ) wodą (500 ml). Przygotowany napar odstawić na około godzinę do ostygnięcia. Płukanki należy używać przed myciem włosów bądź przed nałożeniem maseczki. Dzięki temu produkt będzie miał możliwość lepiej wchłonąć się w strukturę włosa, a oczyszczona skóra głowy zacznie wydzielać naturalne sebum.

Jak dbać o włosy? Naturalne sposoby!.

4. Wykorzystaj jajka

Potrzebne składniki:

  • 1 surowe jajko
  • Łyżka oliwy z oliwek
  • Łyżka octu

Jajka nie tylko sprawdzą się, gdy przygotowujemy śniadanie czy pieczemy ciasta. Są one niezwykle wartościowym produktem w pielęgnacji włosów. Surowe jajka to jeden z najcenniejszych składników w domowych kuracjach. Zawarte w białkach enzymy dogłębnie nawilżają włos, przenikając do jego wnętrza. Żółtka to bomba witaminowa dla skóry głowy i rozdwajających się końcówek. Ponadto jajeczna maseczka skutecznie pomaga w pozbyciu się problemu z przetłuszczającą się skórą głowy. Do jej wykonania wykorzystać możemy ocet, olej lub same jajka. Najlepszy efekt możemy uzyskać ubijając białka jajek na sztywną pianę. Następnie należy delikatnie dodać do niej pozostałe składniki i wymieszać. Tak nałożoną miksturę powinno się wmasować w wilgotne włosy oraz skórę głowy, owinąć ręcznikiem i pozostawić na około 45 minut. Po upływie czasu umyć włosy delikatnym szamponem. W miarę możliwości najlepiej jest nie suszyć włosów za pomocą suszarki. Jajeczną maseczkę można stosować nawet do 4 razy w tygodniu.

Jak dbać o włosy? Naturalne sposoby!.

5. Magiczna moc drożdży

Potrzebne składniki do maseczki:

  • Kostka świeżych drożdży
  • 3 łyżki ciepłego mleka
  • 2 łyżeczki oliwy z oliwek

Potrzebne składniki do napoju:

  • ⅙ kostki drożdży
  • 200 ml ciepłego mleka
  • Łyżeczka cukru lub miodu

Kuracja drożdżami to nie tylko świetny sposób na poprawę stanu włosów, ale także skóry oraz paznokci. Drożdże spożywcze można stosować zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Są one źródłem witaminy B, która działa zbawiennie na kondycję skóry oraz włosów. Ponadto zawierają witaminę H, selen, miedź, fosfor i żelazo. Ich działanie to prawdziwa magia - hamują wypadanie włosów, siwienie, przetłuszczanie się ich, starzenie się skóry oraz łamliwość paznokci. Warto jest więc wprowadzić drożdże do codziennej pielęgnacji. W łatwy sposób można zrobić z nich odżywczą maseczkę, wystarczy jedynie wymieszać ze sobą kostkę świeżych drożdży, 3 łyżki ciepłego mleka, 2 łyżeczki oliwy z oliwek. Po dokładnym połączeniu składników, należy pozwolić drożdżom popracować. W ciepłym miejscu mogą nawet podwoić swoją objętość. Teraz wystarczy jedynie nałożyć maskę na włosy i delikatnie wmasować. Nadmiar drożdży z włosów wetrzeć w skórę głowy. Dzięki bogatym składnikom odżywczym, drożdże działają kojąca, zmniejszają bóle głowy oraz napięcia.

Świeże drożdże można także stosować wewnętrznie. Wystarczy połączyć ⅙ kostki drożdży z 200 ml ciepłego mleka i łyżeczka cukru lub miodu. Dokładnie wymieszane stanowią pyszny i bogaty w witaminy oraz aminokwasy napój.

Zarówno maseczka jak i drożdżowy napój mogą być wykorzystywane codziennie, jako uzupełnienie codziennego zapotrzebowania na minerały i witaminy.

Naturalne sposoby pielęgnacji włosów są nie tylko niezwykle skuteczne, ale także o wiele tańsze od gotowych produktów sklepowych. Wykonanie ich zajmuje niewiele czasu, a efekt wykorzystania podstawowych produktów może być zaskakujący.