
Lato trwa, słońce coraz mocniej muska spragnioną po zimie skórę. Jeśli planujesz w te wakacje wylegiwać się plaży, z całą pewnością powinieneś zadbać o bezpieczeństwo swojej skóry. Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków, w postaci mgiełki, emulsji czy kremu, których wskaźnik UV pozwala na ochronę przed zbytnią opalenizną. Jednak warto zwrócić uwagę, jaki skład mają kremy. Wiele z nich to nie tylko składniki chroniące skórę, ale także te wysuszające czy podrażniające. Chemiczne dodatki są mocną blokadą przed promieniami słonecznymi, jednak ich stosowanie może mieć daleko idące skutki dotyczące naszego zdrowia.

Coraz popularniejszym tematem, szczególnie podczas wakacyjnych wojaży, są naturalne filtry UV. Stosowanie ich wymaga wiedzy i świadomości, w jaki sposób robić to poprawnie. Przede wszystkim warto zapoznać się z określeniem wartości SPF. Wartość SPF to wskaźnik pozwalający określić w jakim stopniu dana substancja ma działanie chroniące przed promieniami słonecznymi UV. Tym samym wartość SPF informuje nas w jakim stopniu chroni ciało przed poparzeniami słonecznymi. Wyróżnić można:
- ochronę słabą (SPF 2-6)
- ochronę średnią (SPF 8-12)
- ochronę wysoką (SPF 15.-25)
- ochronę bardzo wysoką (SPF 30-50)
- ochronę ultra wysoką (ponad 50)
Dodatkowo, chcąc korzystać z naturalnych filtrów, warto wiedzieć, które promieniowania są najbardziej niebezpieczne. Promieniowania UV podzielić można na :
- UVA
- UVB
Promieniowania UVA to promieniowanie bardzo niebezpieczne, niewidoczne gołym okiem. Jego działanie to przede wszystkim nadanie skórze ładnego, brązowego odcienia, ale także przyspieszenie starzenia się skóry. Zbyt długie wystawianie ciała na promienie UVA skutkować może przebarwieniami, plamami, osłabieniem włókien kolagenu. UVA to promieniowanie oddziałowujące nie tylko latem, ale przez cały rok i o każdej porze dnia.
Naturalne olejki nie są w stanie zablokować większego stężenia promieni UVA. Są one skuteczne przede wszystkim w ochronie przed promieniami UVB, które odpowiedzialne jest za opaleniznę, plamy przebarwieniowe skóry oraz zaczerwienienie. Zatem chcąc stosować jedynie naturalne filtry, warto wziąć pod uwagę powyższe dane.

Naturalne filtry najczęściej występują w postaci olejków. Dzięki temu łatwo rozprowadzają się na skórze i wnikają w jej głąb, dodatkowo odżywiając i nawilżając. Do najpopularniejszych z nich należą:
- Olejek z pestek malin - Ma działanie przede wszystkim wybielające, zatem nie pozwala na zbyt mocną opaleniznę. Dodatkowo łagodzi zaczerwienienia powstałe na skutek poparzeń słonecznych, wspomaga wytwarzanie kolagenu i elastanu. Jego wartość SPF wynosi 30-50.
- Masło Shea - jako jeden z nielicznych naturalnych filtrów chroni przed UVA i UVB. Uelastycznia i wygładza skórę, dodatkowo jest bardzo delikatny, nie stanowi zagrożenia dla oczu czy drobnych ran. Jego SPF wynosi 10.
- Olejek z awokado - Działa antygrzybiczo i antyzapalnie. Jego konsystencja pozwala na szybkie wchłanianie się w głąb skóry, dlatego z łatwością leczy wszelkiego rodzaju egzemy czy zmiany łuszczycowe. Przeznaczony do każdego rodzaju skóry. Jego SPF wynosi między 5 a 15 jednostek.
- Oliwa z oliwek - tłuszcz ten, używany szczególnie w kuchni, stanowi świetne lekarstwo na podrażnioną i poparzoną skórę. Dodawany do kąpieli wygładza jej strukturę i nadaje blasku. Jego wskaźnik SPF jest niski - 2-8 jednostek, dlatego warto używać go już po wystawianiu skóry na promienie słoneczne.
- Olejek rycynowy tłoczony na zimno - Tego olejku nie powinno stosować się jako samodzielnego kosmetyku. Powinien być on mieszany z innymi rodzajami olejków bądź kremów, ponieważ ma działanie wysuszające. Jednak w mieszaninie zachowuje się zupełnie inaczej - regeneruje i odżywia skórę, przyspiesza gojenie się ran, odbudowywuje włosy, rzęsy i paznokcie. Ma działanie przeciwstarzeniowe i łagodzące.

Znając już działanie naturalnych filtrów, możemy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie - czy takie olejki są w stanie zastąpić gotowe kosmetyki? Niestety, nie są one w stanie zapewnić skórze odpowiedniej bariery przed wszelakimi promieniami UV. Ich działanie skupia się przede wszystkim na dostarczeniu skórze odpowiednich wartości odżywczych, witamin i minerałów, odbudowywanie martwego naskórka, regenerację suchej i zniszczonej skóry, wspieranie działania włókien kolagenowych, a także skutecznie oczyszczają strukturę skóry z wolnych rodników. Używane systematycznie działają jako przeciwutleniacze i chronią przed nowotworami, jednak ich bariera ochronna nie jest wystarczająca, aby zapobiegać na przykład oparzeniom słonecznym.