Stres, problemy czy brak czasu na odpoczynek. Powodów bezsenności i tzw. zaburzeń snu jest wiele. O większości z nich jednak rzadko się słyszy i wiele osób wciąż nie wie, w jaki sposób sobie z nimi poradzić. Warto pamiętać, że sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jego niedobory mogą być tragiczne w skutkach – nie tylko obniżają odporność, spowalniają metabolizm, ale również obciążają cały organizm i serce, czego echem może być nawet zawał serca!

W wywiadzie z Anną Lewandowską, przyznała ona, że jej mąż – znany na całym świecie piłkarz, Robert Lewandowski – korzysta z pomocy trenera snu, który podpowiada mu w jaki sposób najlepiej spać aby należycie wypocząć i zregenerować się przed ciężkimi treningami.
Jeśli chcesz wiedzieć, jak przygotować się do snu, aby był on możliwie jak najbardziej regenerujący i odprężający, przeczytaj cały artykuł.
Temperatura też ma znaczenie
Niezwykle ważną rolę odgrywa temperatura w Twojej sypialni. Aby sen był w pełni regenerujący, nie może być ona za wysoka ani za niska. Powinna mieścić się w granicach 18-22 stopni Celsjusza. Niezwykle ważne jest również przewietrzenie pomieszczenia na około 10 minut przed planowanym snem. Nie zapomnij zadbać o stopy – jeżeli marzną w nocy, sięgnij po skarpetki, które nieco je ocieplą.
Niebieskie światło – zabójca dobrego snu
Bezsenność, czy budzenie się w nocy, bardzo często spowodowane są narażaniem oczu na niebieskie światło. Emitowane jest przez urządzenia elektryczne – telewizory, komputery, telefony. Nie należy korzystać z nich przed snem. Osoby, które zmuszone są jednak do pracy przy urządzeniach, które emitują takie światło, powinny chronić oczy np. okularami z filtrem lub aplikacjami zmieniającymi światło na cieplejsze.
Ogranicz stres
Choć bardzo ciężko po prostu wyzbyć się stresu, nie jest on sprzymierzeńcem dobrego snu. Praca, codzienne obowiązki i życie w zabieganiu nie sprzyja jednak pozbyciu się uporczywego napięcia. Wszyscy, którzy nie potrafią zasnąć, ponieważ żyją w ciągłym stresie i pośpiechu, powinny spróbować wyciszyć się przed snem. Osobom z takimi problemami polecane jest głównie ćwiczenie jogi. Pomocne mogą być również naturalne napary ziołowe, np. z melisy. Jeśli złapie Cię przed snem głód - sięgnij po banana! Zawarty w nim magnez pozwoli Ci się uspokoić.
Pamiętaj - łóżko służy do spania
Choć ta rada może wydawać się dla niektórych co najmniej dziwna, warto zwrócić uwagę na to, jak spędzamy czas będąc w łóżku. Niektórzy mają skłonności do oglądania w nim telewizji, leżenia z laptopem, pracowania, czy jedzenia. Przez takie zachowanie, łóżko przestaje kojarzyć się ze snem. Organizm nie ma w nawyku zasypiania w sypialni, ponieważ ta przeznaczona jest do wszystkiego wokół.
Zadbaj o regularność snu
Osoby, które lubią pospać, zwłaszcza w weekendy i dni wolne, powinny powstrzymać się od długiego odsypiania ciężkiego tygodnia. Najważniejsze w prawidłowym śnie, jest jego regularność – człowiek każdego dnia powinien spać podobną ilość godzin. Pozwolenie sobie na dłuższy sen, bardzo często zaburza cykl snu i powoduje, że wieczorem nie jesteśmy zmęczeni, więc spędzamy więcej czasu na innych zajęciach. Nie jest to dobre, ponieważ może mieć wpływ na kolejne dni, a co za tym idzie – powodować chroniczne zmęczenie i nieregularny sen.
Zdrowa dieta – gwarancją dobrego snu

Choć wciąż niewiele osób o tym wie, odpowiednio dobrana dieta, znacznie pomaga uregulować jakość snu. Warto zwrócić uwagę na produkty, po które sięgamy głównie na kolacje. Warto zdecydować się na lekkostrawny posiłek i zjeść go przynajmniej na kilka godzin przed snem. Spożycie posiłku późnym wieczorem powoduje bowiem, że organizm cały czas ciężko pracuje aby strawić spożyty posiłek, a co za tym idzie – nie może w pełni skupić się na nocnej regeneracji.
Aktywny dzień – spokojna noc
O tym, że aktywność fizyczna jest ważna, wiemy nie od dziś. Okazuje się jednak, że pozwala ona także zadbać o lepszą jakość snu. Warto zastanowić się, w jaki sposób możesz naturalnie zwiększyć ilość ruchu w ciągu dnia. Nawet kilkunastominutowy spacer codziennie po południu, pomoże Ci szybciej zasnąć i wysypiać się znacznie bardziej, niż dotychczas. Należy jednak pamiętać, że aktywność na chwilę przed snem nie jest dobrym pomysłem – w takiej sytuacji może zadziałać odwrotnie i zamiast pomóc zasnąć, znacznie pobudzić organizm.
Jeśli to możliwe – nie idź spać, gdy jesteś w konflikcie
Mimo, że powiedzenie „przespać się z problemem” jest dość znane i często użwane, nie jest to dobre wyjście dla naszego zdrowia psychicznego i dobrego snu. Godzenie się przed snem i możliwość regeneracji w dobrym samopoczuciu to nie tylko świetny sposób na lepsze wykorzystanie nocy, ale przede wszystkim niezawodna metoda na utrzymywanie pozytywnych relacji z bliskimi nam osobami. Chcesz się z kimś pogodzić? Nie czekaj do rana, sięgnij po telefon lub bezpośrednio wyciągnij rękę do osoby, z którą jesteś w konflikcie... a potem odetchnij z ulgą i prześpij spokojnie całą noc!
Co jeśli wprowadzisz wszystkie powyższe metody i nie uda Ci się poprawić jakości snu? Należy pamiętać, że zaburzenia snu, tak jak wszystkie inne – często kwalifikują się do diagnozy i leczenia farmakologicznego. Jeżeli od dłuższego czasu cierpisz z powodu nieprzespanych nocy lub nie potrafisz wykorzystać snu na odpowiednią regenerację, której potrzebujesz – nie wstydź się zgłosić po pomoc! W pierwszej kolejności porozmawiaj o problemie ze swoim lekarzem rodzinnym – on będzie wiedział, gdzie przekierować Cię, aby poprawić sytuację, w której się znajdujesz.