Wybielanie zębów w domu? Sprawdź czy to bezpieczne!.

Śnieżnobiałe oraz proste zęby to znak rozpoznawczy gwiazd i celebrytów. Szczycące się pięknym uśmiechem aktorki zachwycają miliony fanów na całym świecie, a znani piosenkarze rozkochują w sobie kobiety. Oprócz dostępnych na rynku zabiegów wybielających, znane są również domowe sposoby, które usuwają żółty osad i naturalnie wybielają płytkę zęba. Jednak czy są one bezpieczne?

Wybielanie zębów w domu? Sprawdź czy to bezpieczne!.

Indywidualny kolor zębów

Każdy człowiek ma inny kolor kości zębowej. U niektórych genetycznie zęby mają śnieżnobiały odcień, u innych lekko żółtawy. W zależności od indywidualnych predyspozycji kolorystycznych zębów, efekt osiągnięty domowym wybielaniem będzie mocno zróżnicowany. Należy pamiętać, że tylko specjalistyczny zabiegi czy środki kosmetyczne doprowadzić mogą do osiągnięcia maksymalnie białych zębów. Niestety naturalne środki nie są na tyle mocne.

Przygotowanie do wybielania

Aby prawidłowo rozpocząć proces wybielania zębów należy je do tego specjalnie przygotować. Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u dentysty, który ewentualnie wyleczy chore zęby oraz dokładnie usunie osadzający się kamień. Oczyszczone zęby są o wiele bardziej podatne na zabiegi wybielające. Warto również zwiększyć ilość razy mycia ich w ciągu dnia. Standardowo zęby powinny być szczotkowane minimum dwa razy dziennie. Chcąc rozjaśnić płytkę, należy zwiększyć częstotliwość do nawet 5-6 razy. Najlepiej czyścić zęby po każdym posiłku, kawie czy herbacie.

Pasty, paski i nakładki

W każdej drogerii znaleźć można wiele rodzajów past, pasków czy nakładek które mają pomóc w wybielaniu zębów. Z łatwością można ich używać w domu, bez kontroli lekarskiej. Zawarte zarówno w paskach jak i w pastach składniki działania na zasadzie wchłaniania się w głąb zęby i wybielania płytki nazębnej. Warto przed zakupem przeanalizować składy poszczególnych produktów i wybierać te o niskiej ścieralności. Wysoka zawartość drobinek ścierających osad z zęba, może doprowadzić do nadwrażliwości czy osłabienia dziąseł i odsłonięcia zakończeń nerwowych.

Alternatywą dla past i pasków są nakładki UV. Powinno się je stosować maksymalnie około 30 minut dziennie, najlepiej w dwóch turach - 15 minut rano i 15 minut wieczorem. Jest to jednak jedno z droższych rozwiązań domowego wybielania.

Skórka Banana

Jednym z najpopularniejszych sposobów wybielania zębów jest nacieranie ich wewnętrzną stroną skórki banana. Zawarte w niej przeciwutleniacze i składniki odżywcze skutecznie usuwają żółty osad na zębach. Jest to bezpieczna metoda. Stosowanie jej nie zaszkodzi zdrowiu ani kondycji zębów.

Wybielanie zębów w domu? Sprawdź czy to bezpieczne!.

Sok z cytryny

Kuracja jest banalnie prosta, wystarczy wetrzeć świeżo wyciśnięty sok z cytryny w zęby. Można do tego użyć po prostu palca lub wacika kosmetyczne czy chusteczki. Metoda ta jednak nie jest do końca bezpieczna. Nie powinna być stosowana zbyt długo, ponieważ częste dostarczanie nadmiernej ilości kwasu cytrusowego może doprowadzić do demineralizacji i nadwrażliwości zębów.

Woda utleniona

Mycie zębów za pomocą wody utlenionej to również niezbyt bezpieczna metoda. Zawarte w niej przeciwutleniacze mogą doprowadzić do osłabienia tkanek twardych zębów, a co za tym idzie częściej pojawiających się dziur i ubytków.

Soda i sól

Mieszanka sody, soli i odrobiny ciepłej wody to jeden z przepisów na domową pastę wybielającą. Nierozpuszczone kryształki soli mają za zadanie ścierać pożółkłą powłokę nazębną. Dodatkowo soda oczyszczona ma oczyścić przestrzenie międzyzębowe. Nie powinno się jednak stosować tej metody dłużej niż kilka dni. Zbyt długo ścierana płytka nazębna może być osłabiona i wymagać regeneracji.

Wybielanie zębów w domu? Sprawdź czy to bezpieczne!.

Olej

To jedna z bezpiecznych i skutecznych domowych sposobów na białe zęby. Regularne płukanie jamy ustnej naturalnymi olejami to jedna z ajurwedyjskich praktyk. Ma ona na celu przede wszystkim oczyszczanie organizmu z toksyn, a nawet leczenie pewnych chorób. Olej ma działanie antybakteryjne oraz przeciwwirusowe. Widoczne efekty są dopiero po kilku miesiącach, jednak warto być cierpliwym bo mogą być zaskakujące. Warto wybierać oleje maturalne, z prostym i krótkim składem. Najlepiej olej lniany, sezamowy, kokosowy czy słonecznikowy.

Cały zabieg powinien być wykonanywany codziennie, najkorzystniej jest aby odbywało się to rano, na czczo, przed umyciem zębów. Wtedy możemy spodziewać się najlepszych efektów.

Wybielanie zębów w domu? Sprawdź czy to bezpieczne!.

Co wybrać?

Zdecydowanie bezpieczniej i z całą pewnością skuteczniej jest wybierać profesjonalne zabiegi dostępne w gabinetach stomatologicznych czy odnowy biologicznej. Korzystając z takich zabiegów, możemy mieć pewność że efekt uzyskany został w bezpieczny sposób, bez szkody dla płytki zębowej. Dodatkowo utrzyma się on znacznie dłużej, niż po domowym wybielaniu. Jeśli już zdecydujemy się na korzystanie jedynie z naturalnych metod, najlepiej wybrać płukanie jamy ustnej olejami. Oprócz wybielenia zębów, zadbamy także o cały organizm.