Od dawien naturalne oleje używane były jako wspomaganie prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ich dobroczynne działanie wpływa na wygląd skóry, paznokci, łagodzenie wiele chorób, budowanie odporności, a nawet jako ukojenie skołatanych nerwów i silniejsze doznania relaksacyjne. Lecznicze olejki mogą być stosowane zarówno od zewnątrz w postaci oparów z ceramicznych kominków jak i codziennej suplementacji.

Naturalne olejki pozyskiwane są najczęściej z różnych części roślin - ich kwiatów, łodyg, liści lub korzeni. Obecnie znanych jest ponad 2000 roślin, z których oleju możemy korzystać.

Olejek lawendowy
Lawenda to kwiat o intensywnym fioletowym kolorze i mocnym zapachu. Świeża lawenda odstrasza owady, a w szczególności uporczywe komary, zatem posadzenie jej w ogrodzie czy na balkonie to świetne rozwiązanie. Olejek lawendowy to znany środek uspakajający. Często stosowany jako remedium na bezsenność i problemy z relaksacją. Dzięki swojej intensywności wystarczy kilka kropel aby zanurzyć się w mocnym zapachu fioletowych kwiatów. Dodatkowo, działanie olejku lawendowego obejmuje także zmniejszenie dolegliwości bólowych wynikających z menstruacji, reumatyzmu czy przetrenowania mięśni.
Olejek stosowany jest także w zabiegach kosmetycznych. Regularnie wcierany w ciało zmniejsza widoczność tak zwanej pomarańczowej skórki czyli cellulitu.
Olejek miętowy
Olejek mentolowy ma jedno z większych zastosowań w medycynie naturalnej. Dzięki zawartości substancji mentolowych działa przeciwbólowo dzięki odczuwalnemu chłodzeniu obolałego miejsca. Często stosowany do inhalacji czy lekarstwa na zatkany nos. Jedna kropla rozsmarowana tuż nad ustami pozwala odetkać zatkane dziurki. Olejek miętowy często używany jest także przy problemach gastrycznych. Mięta wspomaga pracę jelit a także zmniejsza bolesne skurcze żołądka. W procesie aromaterapii odpręża i zmniejsza bóle głowy.
Olejek konopny
Olejek konopny to jedna z najbogatszych substancji. Jego skład to ponad 400 związków mających przełożenie na ludzkie zdrowie. Działa między innymi na:
- Szybsze gojenie się ran
- Regulację gospodarki hormonalnej
- Wspomaganie pracy mózgu
- Dbanie o procesy autoimmunologiczne
- Zmniejszanie złego cholesterolu
- Redukcję stanów zapalnych
- Regenerację włosów, skóry i paznokci
- Zmniejszanie problemów skórnych takich jak łuszczyca
- Ułatwia krzepnięcie krwi
- Uspokojenie stanów nerwicowych, depresyjnych czy aktów psychozy

Olejek różany
Ma on zastosowanie szczególnie w zabiegach kosmetycznych. Z łatwością wygładza i nawilża skórę. Dodatkowo zmniejsza widoczność blizn i przebarwień, a także wzmacnia naczynka, dzięki czemu rzadziej pojawia się problem ich pękania. Warto stosować go tuż po depilacji - niweluje podrażnienia oraz rozwijające się stany zapalne mieszków włosowych. W aromaterapii stosowany jako afrodyzjak, podnoszący popęd seksualny i oczyszczający atmosferę z niekorzystnej energii.
Olejek z drzewa herbacianego
Olejek ten znany jest szczególnie wśród osób zmagających się z problemami skórnymi takimi jak trądzik czy wypryski. Działa przeciwzapalnie oraz przeciwgrzybiczo, dzięki czemu w szybki sposób radzi sobie z regulacją sebum i zapobiega powstawaniu nowych krost. Stosowany regularnie oczyszcza pory skóry, wygładza ją i reguluje procesy złuszczania się naskórka. Poleca się go także osobom zmagającym się z nawracającą grzybicą skóry.
Olejek sosnowy
Otrzymywany z młodych pędów sosny, złoty olejek ma szerokie zastosowanie w infekcjach dróg oddechowych. Skutecznie leczy różne rodzaje kaszlu, bóle gardła, chrypę. Dzięki zawartości wielu witamin, w tym witaminy C, zwiększa odproność. Może być stosowany codziennie, jako uzupełnienie odpowiedniej diety. Jednak osoby cierpiące na nadwrażliwość skóry powinny uważać, ponieważ może wywoływać silne reakcje alergiczne.
Olejek z pestek awokado
Ten olej świetnie sprawdzi się u osób zmagających się z rogowaciejącą i popękaną skórą. Dobroczynne właściwości awokado przenikają w głąb skóry skutecznie ją nawilżając i uelastyczniając. Warto stosować go również na włosy i paznokcie. Wcierany w końcówki włosów zapobiega ich rozdwajaniu się, a używany jako odżywka do paznokci wzmacnia i zmniejsza łamliwości płytki.
Olejek migdałowy
Jako jeden z nielicznych olejków nie uczula i nie podrażnia. Stosowany w codziennej pielęgnacji niesamowicie wygładza skórę i zmniejsza widoczność przebarwień. Można dodawać go do kąpieli lub używać tuż po niej. Szybko się wchłania i nie pozostawia tłustego filmu. Wiele kobiet stosuje go także jako naturalną odżywkę do włosów.
Olejek bazyliowy
Ciężki, o mocnym zapachu olej ma szczególne zastosowanie w problemach gastrycznych. Już kilka kropel łagodzi bóle wątrobowe czy żołądkowe. Dodatkowo wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mózgu, poprawę pamięci a także koncentracji. Często stosowany jako pomoc w bezsenności oraz remedium na bóle menstruacyjne, reumatyczne i układu mięśniowo - kostnego.