Mało osób zdaje sobie sprawę, że smog to nie tylko problem znajdujący się poza murami naszego domu. Toksyny i zanieczyszczenia krążące w powietrzu wdzierają się przez otwarte drzwi i uchylone okna gromadząc się w szczelnych murach domu, w skutek czego jesteśmy narażeni na ciągłe zatruwanie swojego organizmu, a w rezultacie choroby krążeniowo oddechowe.

Najpopularniejszym rozwiązaniem tego cywilizacyjnego problemu są automatyczne oczyszczacze powietrza. Jednak i one nie wpływają pozytywnie na stan środowiska. Maszyny zużywają bardzo duże pokłady prądu co w ostateczności odbija się na zwiększaniu dziury ozonowej a także comiesięcznych rachunków. Dodatkowo oczyszczacze powietrza to najczęściej duże, metalowe sprzęty, nie zbyt ładnie wyglądające w domowej przestrzeni.
O wiele bardziej ekonomicznym, zdrowszym a także estetycznym rozwiązaniem są rośliny, które dzięki swojej budowie skutecznie oczyszczają powietrze. Wiele z nich jest dostępnych w zwykłych sklepach ogrodniczych czy kwiaciarniach, a cena za pojedynczą roślinę jest kilkukrotnie niższa niż cena automatycznego oczyszczacza.

Paprotka - Nephrolepis exaltata
To jedna z najczęściej goszczących w domu roślin. Tania, ładna i łatwa w utrzymaniu. Jej drobne, zielone listki pochłaniają około 80% krążącego w powietrzu formaldehydu. Warto ją hodować w kuchniach czy pomieszczeniach, w których znajdują się wykładziny i firany. Ponadto jej zadanie to także ujemne jonizowanie powietrza, czyli reguluje zależność między jonami dodatnimi i ujemnymi w atmosferze, dzięki czemu zapobiega na przykład blokuje dym tytoniowy, który wpływa negatywnie na samopoczucie i zdrowie.

Dracena obrzeżona - Dracaena marginata
Niezwykle piękna i efektowna roślina, oczyszczająca powietrze ze związków takich jak formaldehyd, trójchloroetylen i ksylen, które znaleźć możemy w rozpuszczalnikach i farbach. Odpowiednia pielęgnacja i troska o roślinę, sprawi że może ona osiągnąć nawet 2 metry wysokości!

Zielistka Sternberga - Chlorophytum comosum
Ta początkowo niewielka roślina uwalnia powietrze z formaldehydu oraz benzenu. Nie wymaga dużego nasłonecznienia, jednak warto pamiętać o jej regularnym podlewaniu. Odpowiednia pielęgnacja pozwala osiągnąć jej około 45 centymetrów wysokości.

Epipremnum złociste - Epipremnum aureum
To jedna z najłatwiejszych w utrzymaniu roślin - nie wymaga dużej ilości światła, ani nie lubi wilgoci. Dzięki długim pnączom pozwala na efektowną aranżację domu i ułożenie jej według własnych gustów. Może piąć się po półkach bądź zwisać z podwieszonej doniczki. Tak jak wyżej wspomniane rośliny walczy z formaldehydem, a także oczyszcza powietrze z tlenku węgla i benzenu.

Skrzydłokwiat - Spathiphyllum
Ta roślina zaskakuje pięknymi, białymi kwiatami. Warto jednak wiedzieć, że jest ona silnie trująca zarówno dla zwierząt jak i ludzi. Oprócz pochłaniania formaldehydu szczyci się także działaniem oczyszczającym ze związków acetonu i benzenu.

Sansewieria - Sansevieria trifasciata
Roślina idealna dla osób nie mających do nich ręki. Z łatwością wytrzymuje przesuszanie czy długotrwałe wystawianie na słońce. Należy jednak mieć świadomość, że przez panujący klimat bardzo rzadko wypuszcza kwiaty. Tak jak pozostałe rośliny oczyszcza powietrze z formaldehydu, benzenu i związków acetonu.

Begonia - Begonia semperflorens
Jedna z nielicznych roślin, której kwiatami możemy cieszyć się przez długi czas. Wystawiona w nasłonecznione i ciepłe miejsce, odpowiednio nawożona i regularnie podlewana cieszy oko właściciela gęsto rosnącymi kolorowymi kwiatami. Polecana jest szczególnie osobom pasjonującym się roślinami. Oczyszcza z formaldehydu, a także oparów toulenu, występujących w woskach, farbach i rozpuszczalnikach.

Aglaonema - Aglaonema Schott
To niezwykle trująca roślina. Jej soki po przedostaniu się do organizmu podrażniają śluzówkę oraz zaburzają pracę serca. Zdecydowanie nieodpowiednia dla domów, w którym są zwierzęta lub małe dzieci. Wszystkie prace przy niej powinny odbywać się w rękawiczkach i z ogromną ostrożnością. Jest skutecznym pochłaniaczem związków formaldehydu i ksylenu. Lubi ciepłe i wilgotne miejsca, dlatego świetnie sprawdzi się jako ozdoba w łazienkach.

Aloes - Aloe Vera
Ta roślina znana jest szczególnie ze swych dobroczynnych dla urody skutków. Sok z aloesu, a właściwie jego miąższ świetnie sprawdza się jako nawilżenie dla suchej skóry czy ratunek na słoneczne poparzenia. Zdecydowanie woli suszę, niż przelanie. Jego zielone, grube liście pochłaniają benzen i formaldehyd.

Filodendron czerwieniejący - Philodendron erubescens
To również roślina trująca. Jego soki wywołują bóle brzucha, biegunki, wymioty, a w przypadku zwierząt może doprowadzić nawet do śmierci. Ta bardzo popularna roślina, z uwagi na małe wymagania pielęgnacyjne, jest częstym gościem w domach i mieszkaniach. Do prawidłowego wzrostu nie potrzebuje słonecznego miejsca, a optymalna temperatura waha się między 18 a 24 stopniami Celsjusza. Jak pozostałe rośliny oczyszcza powietrze szczególnie z trującego formaldehydu.

Hoja różowa - Hoya carnosa
To trudna w utrzymaniu, choć niezwykle piękna roślina. Odpowiednio pielęgnowana wynagradza trud efektownymi, różowymi kwiatami. Oczyszcza powietrze z formaldehydu, benzenu i toulenu.