To jak rozpoczynamy swój ma ogromny wpływ na to jak potoczy się jego dalsza część. Jeśli cierpisz na chroniczne zmęczenie lub pod koniec dnia nie jesteś w stanie ustać na nogach, ten artykuł zdecydowanie odmieni Twoje życie!

Praca zawodowa, opieka nad dzieckiem, prowadzenie domu czy zwykłe spotkania ze znajomymi powinny być przyjemnością. Lecz żeby sprostać wszystkim wymaganiom potrzebna jest duża dawka energii. Oczywiście, zdarzają się dni, w których organizm potrzebuje odpoczynku, musi się zresetować, aby mieć siłę na odpowiednie i efektywne funkcjonowanie w ciągu całego tygodnia. I dobrze! Takie dni też są potrzebne, jednak nie powinny one dominować nad tymi aktywnymi. Sposób rozpoczęcia dnia, każda wykonywana czynność o poranku ma niebagatelne znaczenie.

Sen
Jednym z ważniejszych elementów jest sen. Ilość przespanych godzin, temperatura w sypialni czy sposób w jaki się budzimy wpływa na nastrój kolejnego dnia.
Ilość snu powinna być dostosowana indywidualnie do wykonywanych czynności, jednak statystycznie przyjmuje się, że nie powinno się przekraczać 9 godzin. Osoby, które muszą wstawać z kurami, koło godziny szóstej czy siódmej, powinny na tyle usystematyzować swój rytm, aby znaleźć się w łóżku koło godziny 22. Nawet jeśli sen nie nastąpi od razu, to i tak już od tego momentu organizm relaksuje się, a wyostrzone zmysły powoli się wyciszają. Dzięki temu dochodzi do uwalniania się melatoniny, która wprawia w organizm w stan spoczynku. Zbyt duża ilość snu też nie jest wskazana. Zaspany organizm potrzebuje o wiele więcej czasu na rozbudzenie i wzbicie się na wyżyny swoich potrzeb. Warto jest więc pilnować stałego harmonogramu dnia, aby zapewnić sobie odpowiedni moment odpoczynku.
Wsłuchaj się w swój organizm
Aby działać w zgodzie ze swoim organizmem, warto jest się w niego wsłuchać. Jeśli w ciągu dnia odczujemy potrzebę odpoczynku, nie warto oszukiwać się wspomagaczami takimi jak używki czy kawa. Dobrym rozwiązaniem jest zapewnienie sobie możliwości na relaks czy krótką drzemkę. Jednak czas ten nie powinien trwać kilka godzin. Wystarczy od 30-45 minut, aby energia i efektywność na nowo wróciły do gry.
Szklanka wody
Jednym z najskuteczniejszych,a do tego najprostszych sposób na pozytywne rozpoczęcia dnia jest szklanka wody tuż po wstaniu. Warto dodać do niej cytrynę oraz łyżeczkę miodu, woda może być letnia. Taki napój wpłynie dobroczynnie na wiele kwestii. Przede wszystkim pobudzi pracę jelit, oczyści organizm z zalegających toksyn, przyspieszy metabolizm i “da znać” organizmowi, że od tego momentu musi być aktywny. Dodatkowo, miód i cytryna to naturalne superfoods, które wzbogacą organizm o ważne wartości odżywcze, a także będą budować barierę ochronną dla niechcianych wirusów i bakterii.

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia
To zdanie z pewnością słyszał już każdy z nas. Jednak nie jest to tylko wyświechtany banał! To co znajdzie się na naszym talerzu ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim nie można zapominać o tym posiłku. Wychodzenie do szkoły czy pracy na głodnego z pewnością nie pomoże w budowaniu energii i aktywności potrzebnej do funkcjonowanie. Śniadania powinny być zdrowe i sycące. Duża ilość warzyw, owoców, nabiału czy węglowodanów to tak zwane składniki wysokoenergetyczne, które dzięki zawartości odpowiednich składników odżywczych i zdrowych cukrów dodadzą siły i zapału. Świetną propozycją śniadaniową jest na przykład owsianka z owocami, musli z jogurtem lub pasty kanapkowe. Nie bez znaczenia jest także to co pijemy. Najlepszym z napojów, który powinien towarzyszyć zdrowemu jedzeniu jest woda, herbata ziołowa lub zielona.
Poranne ćwiczenia
Niewiele osób ma czas, aby móc wykonać o poranku pełną serię ćwiczeń. Jednak warto wstać 5 minut wcześniej i poświęcić ten czas na rozciąganie i rozgrzewanie mięśni. Podczas wysiłku fizycznego organizm uwalnia endorfiny, czyli tak zwane hormony szczęścia. Wyrzut endorfin to gwarancja lepszego samopoczucia w ciągu dnia i podejścia do trudnych spraw z większym dystansem. Endorfiny blokują hormon stresu, dlatego im więcej ich jesteśmy w stanie wyprodukować tym lepiej i łatwiej będziemy w stanie odnaleźć się w sytuacjach wymagających mobilizacji oraz logicznego myślenia. To z pewnością pozwoli organizmowi zaoszczędzić wielu niepotrzebnych emocji, które mogą w widoczny sposób odbić się na zasobach energii i aktywności w ciągu dnia.
Małe przyjemności
Poranek to preludium do tego co wydarzy się dalej. Jeśli wstajemy z łóżka z przekonaniem, że dzień będzie ciężki, warto jest rozpieścić samego siebie już z samego rana. Nie ma konkretnej metody, na to jak to zrobić, każdy z nas ma inne preferencje. Może to być ulubiona muzyka w słuchawkach w drodze do pracy, zakupy online, kawa z ulubionej kawiarni czy ciepły rogalik na drugie śniadanie. Takie drobne gesty umilą trudy pracy czy zajmowanie się domem, a to z pewnością doda siły i energii aby z uśmiechem przeżyć cały dzień.

Zadbaj o siebie
Bardzo często to właśnie wygląd wpływa na samopoczucie w ciągu dnia. Warto ubierać się w rzeczy, w których czujemy się komfortowo i wygodnie. Ulubiona bluzka, szalony makijaż, oryginalna fryzura czy kolorowe skarpetki to drobiazgi, które wpływają na podświadomość, pewność siebie, samoocenę i nastawienie w ciągu dnia. Nie warto ubierać się w ubrania, w których nie czujemy się atrakcyjnie lub są niewygodne. Podwijająca się bluzka czy zbyt krótka spódniczka będą powodować zdenerwowanie i frustrację, które z pewnością wpłyną na nasz humor.