Sport to zdrowie - wiadomo nie od dziś. Jednak każdy z nas musi znaleźć w sobie siłę, motywację i determinację, aby aktywność fizyczna stała się pewnego rodzaju codziennym rytuałem. Mówi się, że najgorsze są początki, potem już idzie z górki. W takim razie jak zacząć? Skąd czerpać siłę na ćwiczenia po męczącym dniu pracy? Oto kilka rady, które z pewnością z motywują niejednego leniucha!

Chcesz zacząć trenować na siłowni, ale nie wiesz jak? Kilka rad, które zmotywują Cię do działania!

1. Myśl o efektach

Niezależnie od tego czy chcesz poprawić swój wygląd czy po prostu zadbać o generalny stan swojego organizmu ćwiczenia są konieczne. Dlatego, jeśli brakuje Ci samozaparcia i motywacji, spróbuj wyobrazić sobie to co możesz osiągnąć. Świetnym rozwiązaniem jest przygotowanie sobie mapy marzeń. Może być ona w formie zapisanych zdjęć idealnie wyrzeźbionego brzucha lub zeszytu z dolegliwościami, z którymi do tej pory się borykałeś. Wizualizacja to jedna z najsilniejszych motywacji, która z pewnością doda Ci siły i chęci do działania. To również dobre antidotum na pojawiające się w trakcie ćwiczeń wątpliwości.

2. Poznaj ćwiczenia, które możesz wykonywać w swojej siłowni

Każdy z nas lubi co innego, dlatego tak ważne jest aby odpowiednio dopasować wysiłek fizyczny do swojego organizmu. Najlepiej wybrać siłownię , która oferuje szerokie spektrum ćwiczeń lub zajęć. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych doznań lub będziesz w stanie zmienić rodzaj aktywności w każdym momencie. Zumba, ciężary, cardio - każdy znajdzie dla siebie taki rodzaj ćwiczeń, który najbardziej mu pasuje. Świadomy wybór sprawi, że wizyta nie będzie smutnym obowiązkiem, a codzienną przyjemnością.

Chcesz zacząć trenować na siłowni, ale nie wiesz jak? Kilka rad, które zmotywują Cię do działania!

3. Znajdź towarzystwo do ćwiczeń!

Jeśli w pojedynkę ciężko Ci się zmotywować do pójścia na siłownię, świetnym rozwiązaniem będzie znalezienie osoby, która również dopiero rozpoczyna swoją przygodę z ćwiczeniami. Może to być ktoś z Twojej rodziny, przyjaciel. Jeżeli wydaje Ci się, że nikt z Twojego otoczenia nie będzie zainteresowany tego typu aktywnościami, możesz rozesłać ogłoszenie na lokalnych grupach społecznościowych. Być może w Twojej okolicy jest ktoś, kto również poszukuje kompana do ćwiczeń. Towarzystwo i wspieranie się w trudnych chwilach jest niezwykle ważne. Wzajemna motywacja, to jeden z najskuteczniejszych sposób na utrzymanie regularności w wizytach na siłowni.

4. Odpowiednie przygotowanie to klucz do pewności siebie!

Martwisz się, że nie masz odpowiedniego stroju lub butów na siłownię? Przygotuj się odpowiednio do rozpoczęcia aktywnej przygody! Oczywiście, nie ma ustalonego dress codu podczas ćwiczeń, jednak wiadomym jest, że strój i dobre samopoczucie to klucz do pewności siebie. Zainwestuj w buty, które pozwolą Ci na najlepszą amortyzację. Strój powinien być wygodny i wykonany z naturalnych materiałów - takich aby ciało mogło spokojnie oddychać oraz oddawać pot w materiał. Poza tym, pieniądze wydane na odzież i obuwie sportowe, z pewnością zmotywują Cię do pójścia na siłownię.

Chcesz zacząć trenować na siłowni, ale nie wiesz jak? Kilka rad, które zmotywują Cię do działania!

5. Przygotuj swój organizm do zmian

Przed rozpoczęciem warto jest zmienić kilka rzeczy w swoim życiu. Jedną z nich z pewnością jest sposób odżywiania. Dieta powinna być lekkostrawna i zdrowa, jednak warto pamiętać o zachowaniu odpowiedniej kaloryczności. Zbyt niskokaloryczne dania nie pozwolą Ci na wykorzystanie maksymalnej energii podczas ćwiczeń oraz mogą doprowadzić do słabego samopoczucia. Organizm, któremu dostarczane są odpowiednie składniki odżywcze oraz witaminy odwdzięczy się ogromnymi pokładami energii, które z przyjemnością będziesz chciał wykorzystać na siłowni.

6. Pamiętaj - nie ma się czego wstydzić

Boisz się nieprzychylny spojrzeń? Martwisz się, że ktoś będzie śmiał się z Twojej kondycji lub dodatkowych kilogramów? Masz tendencję do porównywania się z innymi osobami? Niepotrzebnie. Pamiętaj - każda z tych osób kiedyś zaczynała i przechodziła dokładnie to samo co Ty. Nikt nie urodził się z rozbudowanymi mięśniami brzucha i umiejętnością wyciskania 100 kilogramów jedną ręką. Twoja siła tkwi w tym, że postanowiłeś zacząć! To ogromny krok na przód, a jeśli tylko postarasz się regularnie ćwiczyć, możesz prześcignąć niejednego weterana siłownianych salonów.

Chcesz zacząć trenować na siłowni, ale nie wiesz jak? Kilka rad, które zmotywują Cię do działania!

7. Zapisuj nawet najmniejsze efekty

Pamiętasz wspomnianą mapę marzeń, którą przywołaliśmy w punkcie pierwszym? Jeśli tylko zaczniesz przygodę z siłownią, będziesz coraz bliżej osiągnięcia wymarzonego celu. Każdego dnia po odbytym treningu zapisuj nawet najmniejsze sukcesy! Przebiegłeś 3 kilometry na bieżni? Super! A może udało Ci się podnieść jakiś ciężar? Brawo! Już po kilku dniach na siłowni zobaczysz niesamowite efekty, a mapa marzeń powoli będzie stawała się rzeczywistością. Możesz również zapisywać sobie kolejne cele np. przebiegnięcie 5 kilometrów. Kiedy tylko to Ci się uda, będziesz czuł nie lada satysfakcję z osiągniętego sukcesu.

Najtrudniejszy pierwszy krok

Każdy kto chociaż raz był na siłowni wie, jak trudno jest zacząć. Dlatego należy pamiętać, że aby osiągnąć upragniony cel trzeba ruszyć do przodu pomimo napotykanych trudności. Żadnych wymówek, zero kompromisów - spełnienie marzeń i dbanie o swoje zdrowie to nie raz męczące wyzwanie. Jednak efekty, zaskoczą Cię szybciej niż myślisz, a siłownia stanie się ulubionym miejscem do wypocenia wszystkich emocji. Nie zwlekaj i zmień swoje życie już dzisiaj, a za kilka tygodni będziesz przepełniony dumą i endorfinami.